niedziela, 3 marca 2024
Płock

Pijani za kierownicą. Grozi im nawet więzienie

Płoccy policjanci systematycznie eliminują kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj zakończył jazdę 34-latek, który mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, na jednej z ulic Płocka przekroczył dozwoloną prędkość, wsiadając za kierownicę audi. Z uprawnieniami pożegnał się z kolei 42-latek, który miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Kierowcom grożą teraz poważne konsekwencje prawne, łącznie z pozbawieniem wolności.

Wczoraj, w godzinach południowych, policjanci z płockiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę audi, który przekroczył dozwoloną prędkość na ulicy Dobrzykowskiej, w Płocku. Za popełnione wykroczenie 34-latek ukarany został mandatem oraz punktami karnymi. W trakcie kontroli okazało się jednak, że to nie jedyne jego przewinienia. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania i miał czynny zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci przypominają, prowadzenie pojazdu mechanicznego wbrew prawu jest przestępstwem, unormowanym w art. 180a kodeksu karnego i może przybrać dwie formy – naruszenia sądowego zakazu prowadzenia takiego pojazdu oraz prowadzenia pomimo cofnięcia stosownych uprawnień. Za jazdę pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.

Wieczorem, tego samego dnia, policjanci z płockiej patrolówki, zaniepokojeni jazdą opla vectry, na ul. Rybaki, w Płocku zatrzymali 42-latka. Przypuszczenia mundurowych, co do stanu trzeźwości kierowcy potwierdziły się. Miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Mało tego, pojazd, którym jechał nie miał aktualnych badań technicznych. Mężczyzna stracił prawo jazdy i dowód rejestracyjny.

Policjanci apelują o trzeźwą jazdę i przypominają, kierowanie pojazdem z promilami we krwi jest przestępstwem z art. 178a § 1 kodeksu karnego i grozi za nie grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Oprócz kary sąd orzeka także środek karny, w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, na okres co najmniej 3 lat oraz obowiązek zapłacenia wysokiego świadczenia pieniężnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *