wtorek, 28 maja 2024
ORLEN S.A.

#IGNACYteam rusza w Polskę

W roku Ignacego Łukasiewicza, PKN ORLEN przygotował dla dzieci i młodzieży specjalny program edukacyjny pod nazwą #IGNACYteam. Celem projektu jest pokazanie zmian cywilizacyjnych od czasu wynalezienia lampy naftowej do epoki odnawialnych źródeł energii oraz zachęcanie dzieci do działań ekologicznych jak na przykład segregowania śmieci i recyklingu. Już 20 września w trasę po Polsce wyjeżdża #IGNACYteam, który odwiedzi 31 miast i miejscowości. Organizatorem akcji jest Fundacja ORLEN.

Uczestnicy lekcji będą m.in. mogli pozyskać prąd z ziemniaka i roślin zasilając w ten sposób elektroniczny zegar. Przekonają się również, że sami są nośnikiem energii. Zobaczą jak działa pompa wodna, elektrownia wiatrowa i jak uzyskiwana jest energia solarna. Poznają zasady działania elektrostatyki na przykładzie generatora Van de Graaffa. Dzięki goglom VR będzie można sprawdzić się w poprawnej segregacji śmieci, a korzystając z roweru dzieci doświadczą, ile energii potrzeba do zgniecenia butelki pet. Zobaczą też, co z tej butelki może potem powstać oraz przekonają się, dlaczego tak ważny jest recykling.

Chcemy by uczniowie i uczennice klas 2-8 szkół podstawowych doświadczyli ciekawej i innowacyjnej lekcji chemii, fizyki i ekologii. Zgodnie ze Strategią2030 promujemy wiedzę o odnawialnych źródłach energii oraz zachęcamy dzieci do codziennego recyklingu i postaw proekologicznych. Zależy nam również na pokazaniu szerokiego wachlarza działań Grupy ORLEN ze szczególnym uwzględnieniem naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju

– mówi Katarzyna Różycka, Prezes Fundacji ORLEN.

Z mobilną strefą edukacyjną #IGNACYteam planuje do końca października odwiedzić w sumie 31 miejscowości. Trasa rozpoczyna się w 20 września w Bóbrce, czyli w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, znajdującego się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Po odwiedzeniu m.in. Rybnika, Opola, Oleśnicy, Łeby, Grudziądza, Łomży czy Sochaczewa trasa zakończy się 25 października eventem w Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN ORLEN w Płocku.

Akcję edukacyjną #IGNACYteam przygotowała Fundacja ORLEN przy wsparciu m.in. ORLEN Laboratorium, które poprowadzi eksperymenty chemiczne dla dzieci oraz Baltic Power, które zapewni symulator statku transportującego ekipy serwisowe na morskie farmy wiatrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *