Powiat Płocki

Mandaty, punkty karne – za prędkość tracą prawo jazdy

Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości – zwłaszcza w terenie zabudowanym. Zmiany w Ustawie prawo o ruchu drogowym jasno mówią o surowych restrykcjach wobec takich kierowców. Przekonali się o tym wczoraj trzej kierowcy, którzy za znaczne przekroczenie prędkości stracili swoje uprawnienia i zostali ukarani wysokimi mandatami karnymi.

Wczoraj, tuż po godzinie 14-tej , na jednej z ulic Łącka policjanci z płockiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena golfa. 38-latek jechał z prędkością 114 km/h. Kierowca stracił już swoje uprawnienia do kierowania na 3 miesiące. Zgodnie z nowym taryfikatorem policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2000 złotych, a na jego konto wpłynęło 14 punktów karnych.

Około godziny 18-tej, w miejscowości Stróżewko kierowca bmw pędził 81 km/h, pomimo ograniczenia dozwolonej prędkości do 30 km. Oprócz utraty prawa jazdy 25-latek otrzymał wysoki mandat, na kwotę 1500 złotych i 13 punktów karnych.

Wieczorem, około godziny 19-tej, w Rogozinie audi mknęło w obszarze zabudowanym, z prędkością 101 km/h. 51-latek przyjął podobny mandat i punkty karne, jak kierowca bmw.

Żadne tłumaczenie nie usprawiedliwia brawury na drodze. Pośpiech jest bardzo złym doradcą, a przekraczając dozwoloną prędkość narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo. Wiele tragicznych w skutkach wypadków jest spowodowanych nadmierną prędkością, nie stosowaniem się do obowiązujących przepisów, czy po prostu brakiem ostrożności.

Nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych, a zmiany w Ustawie prawo o ruchu drogowym jasno mówią o surowych restrykcjach wobec kierowców lekceważących obowiązujące przepisy. Każdy kto złamie prawo drogowe musi się liczyć z wysokim mandatem karnym.

Policjanci przypominają, że od 17 września br zaczęła obowiązywać również zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów.

Teraz punkty usuwane będą po 2 latach

• od uregulowania mandatu,

• od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie

Zniesione będą również szkolenia zmniejszające liczbę punktów karnych.

Nowe przepisy wprowadziły ponadto recydywę dla kierowców, którzy notorycznie nie stosują się do obowiązujących przepisów na drodze.

Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy, w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia.

Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy.

Recydywa dotyczy min. przekroczenia dopuszczalnej prędkości o:

• 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych 9 pkt

• 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych i 11 pkt

• 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych 13 pkt.

• 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych recydywa: 4000 złotych i 14 pkt.

• 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych recydywa: 5000 złotych i 15pkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *