wtorek, 28 maja 2024
KulturaPłock

Październikowe propozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Między dżumą a cholerą. Epidemie w Płocku w XIX wieku – już w środę (5 października) w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbędzie się spotkanie poświęcone epidemiom.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na spotkanie poświęcone epidemiom, jakie miały miejsce w Płocku w wieku XIX. O zjawisku opowiadać będzie dr Marta Milewska, adiunkt Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Dr Marta Milewska specjalizuje się w historii XIX wieku ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień społecznych i zdrowotnych. Jest autorką wielu opracowań i artykułów naukowych z zakresu opieki medycznej i ochrony zdrowia w XIX wieku, m.in. „Ochrona zdrowia w guberni płockiej 1865 – 1915”. Drugi z prelegentów – red. Józef Krzyk – to historyk, dziennikarz i publicysta, związany z katowicką redakcją „Gazety Wyborczej”. Dr Józef Krzyk jest autorem książki „Plagi. Historia bez końca. 26 chorób, które zmieniły świat”. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się w auli MMP przy ul. Kolegialnej 6.

Żywe muzeum: Warsztat medytacji Zen

Miejsce: Spichlerz – Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku, 8 października, godzina 12:00, wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod telefonem (24) 262 25 95. Uczestnicy proszeni są o ubranie luźnych spodni, (np. dresowych)

Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Żywe muzeum”. Będzie to praktyczny warsztat medytacji prowadzony przez Grzegorza Piaskowskiego, wykwalifikowanego nauczyciela medytacji Zen i autora stałej ekspozycji muzealnej ”Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”. Warsztat nawiązuje do tematyki wystawy, której głównym tematem jest buddyzm. Istotą buddyzmu jest medytacja, a istotą medytacji jest uważność. To właśnie ten aspekt medytacji trafił do zachodniej psychologii jako metoda terapeutyczna zwana „mindfullness”. Stało się to za sprawą Jona Kabat-Zinna (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts). Ów profesor medycyny był jednym z założycieli struktur buddyjskiej szkoły Zen Kwan Um, wywodzącej się ze starożytnej koreańskiej tradycji zachowującej ciągłość linii przekazu.

Powidlarnia 2022

16 października, godz. 10.00, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Wydarzenie organizowane jest na zakończenie sezonu i po raz drugi w czteroletniej historii skansenu. W programie planowane są: warsztaty, pokazy, kiermasz wyrobów rękodzielniczych i produktów regionalnych, prezentacja filmu “Tradycyjna obróbka lnu” (z 1976 roku, z archiwum Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie), występy lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz potańcówka, m.in. przy muzyce kapeli podwórkowej “Chłopaki do wzięcia”. Wśród pokazów i warsztatów planowane są: tkackie, garncarskie, plecionkarskie, przędzenia na kołowrotku, recyklingowej zabawki drewnianej, szczepienia drzewek owocowych i prezentacja starych odmian jabłoni, gruszy i śliwy. Impreza potrwa do godz. 18.00. Wstęp wolny.

​Koncert Bartosz Smorągiewicz Ensemble

27 października, godz. 17.00, Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8

Koncert organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury i Muzeum Mazowieckie w Płocku w ramach projektu „Swing Club na Mazowszu”. Tym razem na patio muzeum przy ul. Tumskiej 8 posłuchamy grupy Bartosz Smorągiewicz Ensemble. Zespół powstał w 2014 roku. Kwartet tworzą znakomici instrumentaliści, a ich spontaniczna improwizacja powoduje entuzjastyczne przyjęcie na koncertach. W sierpniu 2017 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Hustle & Bustle. Jego brzmienie to zderzenie europejskiego jazzu wywodzącego się od Django Reinharda z formalizmem muzyki klasycznej oraz współczesna instrumentacja muzyki jazzowej, łączące elementy wielonarodowościowym folkloru. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy Bartnicy – odwieczni tłumacze życia pszczół. 28 października, godz. 17.00, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11 b

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wernisaż wystawy Bartnicy – odwieczni tłumacze życia pszczół, który odbędzie się w Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b. Autorem wystawy jest Krzysztof Heyke – polski fotografik, wydawca, podróżnik, profesor łódzkiej szkoły filmowej. Wystawa jest owocem licznych podróży odbytych do bliższych i dalszych zakątków globu, a celem ocalenie pamięci o ostatnich tradycyjnych bartnikach. Na wystawę składają się liczne fascynujące fotografie i unikatowe obiekty. Wstęp wolny.

Z tą szkołą związany jest również prowadzący warsztat, co jest ważne z uwagi na to, że

uczestnicy będą mieli do czynienia z nauczaniem metody wywodzącej się z, uznanej przez

inne tradycyjne szkoły buddyjskie i ugruntowanej tradycji nauczania potwierdzonej

certyfikatem.

Zapraszamy, udział w warsztacie jest darmowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *