Płock

Oszczędności w koszu na śmieci. Seniorka posłuchała “funkcjonariusza CBŚP”

Niczego nie podejrzewając zaufała mężczyźnie, który podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i zgodnie z jego wskazówkami wrzuciła do kosza na śmieci swoje oszczędności. Mowa tu o seniorce, która padła ofiarą oszusta. Policja ponownie apeluje o szczególną ostrożność i czujność w kontaktach telefonicznych. Zwraca się również z prośbą do bliskich seniorów o ciągłe przypominanie i informowanie o tego typu oszustwach i uczulanie seniorów na kontakty z nieznajomymi.

Sposób działa przestępcy był taki sam jak w poprzednich przypadkach oszustw zgłoszonych do płockiej komendy. Wczoraj na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna, który podając się za funkcjonariusza CBŚP poinformował, że pieniądze 69-latki są zagrożone. W trakcie rozmowy poprosił, aby płocczanka szybko podała swój numer telefonu komórkowego. Seniorka podała numer. Po chwili ponownie skontaktował się z nią rzekomy funkcjonariusz CBŚP. Podczas rozmowy polecił, aby seniorka udała się do banku i wypłaciła swoje oszczędności, ponieważ są one zagrożone, a w tej chwili policjanci prowadzą akcję, której celem jest schwytanie przestępców.

opowiada podkom. Marta Lewandowska oficer KMP w Płocku

Niczego nie podejrzewając 69-latka zaufała mężczyźnie, poszła do banku i wypłaciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cały czas podczas drogi do banku oszust prowadził z kobietą telefoniczną rozmowę, instruując ją co do dalszego postępowania. Po wypłaceniu pieniędzy rzekomy funkcjonariusz polecił, aby seniorka wrzuciła pieniądze do kosza na śmieci i nie odwracała się za siebie. Niestety płocczanka wykonała polecenia oszusta, który zapewniał ją, że po południu skontaktuje się z nią ponownie i zwróci jej oszczędności. Tak się jednak nie stało…

Ponownie apelujemy i przypominamy ! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

dodaje podkom. Lewandowska

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *