PłockWojewódzki Szpital Zespolony w PłockuZdrowie

Badajmy piersi nie tylko w październiku

Miesiąc Świadomości Raka Piersi, tzw. Różowy Październik celebrowany jest na świecie od 1985 roku. Niestety, to najczęstszy nowotwór u kobiet (25%) i przyczyna ich zgonu (14%). Co roku diagnozuje się go u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce statystyki też nie są dobre, każdego roku ten typ nowotworu diagnozuje się u blisko 19 tys. kobiet, co oznacza, iż codziennie 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 umiera. Dlatego tak ważna jest samokontrola i systematyczne badanie piersi.

Każda z nas powinna wyrobić w sobie nawyk comiesięcznej samokontroli piersi. Badanie to należy wykonywać systematycznie, raz w miesiącu, najlepiej 3-5 dni po miesiączce, a w przypadku kobiet, które przeszły menopauzę, w jednym wybranym dniu miesiąca. Dzięki temu będziemy mogły zaobserwować i wychwycić każdą potencjalną zmianę w wyglądzie lub budowie piersi. I w następnym kroku nie powinniśmy się bać konsultacji z lekarzem.

– mówi Teresa Grudnicka, I wiceprezes Płockiego Stowarzyszenia Amazonki, a także zastępca pielęgniarki oddziałowej na Oddziale Obserwacyjno- Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. 

A że rak piersi jest nowotworem wyleczalnym, podkreśla dr n. med. Marek Mądrecki, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej, zastępca kierownika I Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w WSzZ w Płocku. 

Jest jednak jeden warunek, musi być wcześnie wykryty i dlatego tak ważny jest nawyk systematycznej samokontroli i badania piersi. Warto też pamiętać o innych badaniach, takich jak mammografia lub USG, jednak ich częstotliwość jest uzależniona od wieku i stanu zdrowia pacjentki.

dodaje

Nadal nie znamy przyczyn powstawania nowotworu piersi, współczesna medycyna jednak zidentyfikowała wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Wśród nich wymienia się:

  • wiek- ukończony 50 rok życia,
  • płeć- rak częściej diagnozuje się u kobiet, niż mężczyzn (jeden na 100 przypadków zachorowań dotyczy mężczyzn),
  • obciążenia genetyczne,
  • czynniki hormonalne- stosowanie preparatów hormonalnych,
  • styl życia – spożywanie dużej ilości tłuszczy, alkohol,
  • inne nowotwory w przeszłości – najczęściej rak jajnika lub trzonu macicy.

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Na pewno każde wyczuwalne zgrubienie w piersi, wyciek z brodawki, asymetria sutków, wciągnięcie brodawki lub jej owrzodzenie, guzki w okolicy brodawki, ból piersi bez uzasadnionej przyczyny, pogrubienie skóry, obraz skóry przypominający skórkę pomarańczy, a także świąd lub pieczenie brodawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *