Gospodarka i społeczeństwo

Jakie będą odszkodowania za „dorobek życia” mieszkańców powiatu płockiego?

Na terenie powiatu płockiego trwają obecnie konsultacje społeczne w sprawie budowy linii kolejowych prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W każdej z gmin pojawiają się przedstawiciele CPK informując mieszkańców o przebiegu linii kolejowych, kwestii wywłaszczeń oraz odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Te ostatnie budzą najwięcej kontrowersji i wątpliwości mieszkańców. Poniżej kilka ważnych uwag.

BRAK SPECUSTAWY

Jak informują przedstawiciele CPK prace nad specustawą dopiero trwają. Jak będzie wyglądał ostateczny kształt ustawy i jak ostatecznie będzie wyglądała procedura wywłaszczeń i odszkodowań tego jeszcze nie wiemy. Warto jednak wiedzieć, że specustawa wprowadzi szczególne uregulowania i wyłączy stosowanie niektórych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Brak specustawy i szczegółowych rozwiązań nie może pozbawić mieszkańców dorobku życia i słusznego odszkodowania.

SŁUSZNE ODSZKODOWANIE

Pozbawienie właściciela prawa własności nieruchomości musi zostać właściwie wycenione. W każdym przypadku gdy odszkodowanie będzie zaniżone bądź zaproponowana mieszkańcom nieruchomość nie będzie zaspokajała ich potrzeb życiowych – mają prawo odwołać się. Od decyzji Wojewody przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który sprawdzi czy odszkodowanie zostało przyznane w odpowiedniej wysokości bądź czy wywłaszczenie nieruchomości jest niezbędne dla prowadzonej inwestycji celu publicznego.

TERMINY

Dla mieszkańców naszego terenu ważne są także terminy, w których otrzymają decyzję Wojewody bowiem od tego dnia bieg rozpoczyna termin do odwołania się. W każdym przypadku, w którym Państwa nieruchomość ma zostać wywłaszczana warto zasięgnąć pomocy prawnika – adwokata bądź radcy prawnego, który współpracując z rzeczoznawcą majątkowym wyceni Państwa nieruchomość i podważy wycenę urzędu. Prawnik zwróci się także o odszkodowanie za utratę wartości nieruchomości wynikającej z podziału nieruchomości bądź uzyska odszkodowanie z tzw. „bonusów”.

Jak wskazuje dotychczasowa praktyka przy budowie innych inwestycji celu publicznego, w zdecydowanej większości przypadków, proponowane przez państwo odszkodowanie za wywłaszczenie nie rekompensuje faktycznej straty właściciela. Warto więc pilnować terminów i walczyć o swoje prawa w sądzie.

Magdalena Grzelak
Adwokat, mediator sądowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *