wtorek, 5 marca 2024
Płock

Na zwolnionych obrotach, czyli leniwce

W powietrzu czujemy już jesień, zwierzęta zapadające w sen zimowy uwijają się jak w ukropie by poczynić zapasy na okres chłodu, ale nie oszukujmy się – ta pora roku rozleniwia. Wolimy siedzieć w domu z herbatką, pod kocykiem, przy serialu niż planować plenerowe eskapady. W płockim ZOO jest takie zwierzę, które na zwolnionych obrotach spędza całe swoje życie. Mowa o leniwcu – symbolu powolności.

W płockim ogrodzie zoologicznym mieszka para leniwców dwupalczastych – Zara i Moris. Samica ma 7 lat i jest większa i aktywniejsza od sześcioletniego samca, ale żadne z nich nie grzeszy temperamentem. Śpią około 20 godzin na dobę, pozostałą część życia spędzają na jedzeniu, a raz na tydzień schodzą na ziemię, żeby się wypróżnić lub przejść na inne drzewo. Nawet jedzą wisząc głową w dół i sięgając pokarm dwoma długimi zakrzywionymi jak hak pazurami (stąd nazwa dwupalczasty). Opiekunki zwierząt karmią je gotowanymi warzywami (marchew, ziemniaki, bataty, burak, rzodkiew), owocami (melon, brzoskwinia, kiwi), liśćmi (cykoria, endywia, roszponka, jarmuż, szpinak), a także świeżą liściarką – czyli gałązkami z zielonym listowiem (jabłoń, wierzba, grusza, klon, morwa, lipa). W związku ze spowolnionym metabolizmem leniwca, również jego trawienie jest procesem bardzo powolnym. Strawienie kilku liści może zająć leniwcowi nawet cały miesiąc!

Czasem jednak pozory łagodności mylą. Zestresowane leniwce potrafią być szybkie i agresywne. Wtedy drapią, gryzą, warczą i wykazują dużą siłę jak na tak małe ciała. Można się było o tym przekonać podczas obcinania im pazurów. Aby weterynarz mógł przeprowadzić ten skomplikowany zabieg, jednego leniwca musiało trzymać aż pięć silnych osób!

Pewnie zauważyliście, że sierść pokrywająca ciało leniwca jest dość nietypowa. Po pierwsze porasta zwierzę od brzucha do grzbietu, by umożliwić wodzie spłynięcie „jak po kaczce”. Wszak leniwiec zamieszkuje lasy deszczowe Ameryki Południowej, więc z wilgocią ma kontakt przez większość roku. Z tego też względu włos leniwca ma podłużny rowek, w którym często rosną… glony! Nadając futru zielonkawą barwę kamuflują go wśród gałęzi, by ukryć przed ewentualnym napastnikiem. Znajdują tam też schronienie ćmy i chrząszcze – z czego wynika, że leniwiec jest zwierzęciem bardzo gościnnym.

Chociaż leniwce nie są zbyt aktywne to jednak potrafią świetnie pływać. Niestety na lądzie poruszają się dość niezdarnie: czworakując na łokciach i kolanach przemieszczają się około 3 metrów na minutę. Dlatego tak ważne jest dla nich komfortowe zawiśnięcie na gałęzi, w czym pomagają ponad 10-ciocentymetrowe mocne sierpowato zagięte pazury, a także dodatkowe żebra, które zapewniają bezpieczeństwo organom wewnętrznym.

Zapraszamy na jesienne spacery do ZOO. Jeśli wybierzecie się akurat 20 października, będziecie mieli okazję, by złożyć życzenia Zarze i Morisowi z okazji Światowego Dnia Leniwca. My życzymy im wszystkiego spokojnego przez cały rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *