niedziela, 10 grudnia 2023
Powiat PłockiPłock

Nie bądź obojętny. Zareaguj

Wraz ze spadkiem temperatur policjanci rozpoczęli działania mające na celu ochronę osób, które mogą być narażone na wyziębienie. Reagujmy, gdy widzimy osoby potrzebujące pomocy. Nie przechodźmy obojętnie! Krótka ocena sytuacji, rozmowa i wezwanie odpowiednich służb może uratować ludzkie życie, które jest wartością największą!

Zachęcamy również do korzystania z aplikacji ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której możemy dodać zgłoszenie o miejscu gromadzenia się osób bezdomnych potrzebujących pomocy.

mówi podkom, Marta Lewandowska oficer prasowy KMP w Płocku

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy osoby bezdomne są w większym stopniu narażone na wychłodzenie. Mundurowi właśnie rozpoczęli kontrole miejsc, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informować będą osoby zagrożone wychłodzeniem o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegać będą o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur. W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywać będą pogotowie ratunkowe, które udzieli osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej.  

Jednak skuteczność takich działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy, aby każdą informację o osobach starszych, samotnych, bezdomnych, których nie znamy, a wydaje nam się, że potrzebują pomocy przekazać odpowiednim instytucjom i służbom funkcjonującym na terenie miasta bądź powiatu płockiego.

dodaje podkom. Lewandowska

Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby przebywające, bądź śpiące w niskim temperaturach, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Właśnie dzięki naszej reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu. W wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie.

Zachęcamy też do korzystania z aplikacji ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której możemy dodać zgłoszenie o miejscu gromadzenia się osób bezdomnych potrzebujących pomocy. W ostatnich dniach otrzymaliśmy od mieszkańców kilka takich informacji. Zgłoszenia te zostały sprawdzone i potwierdzone – rzeczywiście w tych miejscach przebywały osoby zagrożone wychłodzeniem. Niestety odmawiały one pomocy.

zachęca podkom. Lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *