wtorek, 28 maja 2024
Płock

Bez dokumentów za kierownicą

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień jest poważnym i niestety powszechnym wykroczeniem w ruchu drogowym. Tylko od początku roku policjanci z płockiej komendy zatrzymali do kontroli ponad 160 kierujących nieposiadających wymaganych uprawnień do kierowania. W środę do tego grona dołączył 41-letni kierujący volkswagenem. Wszyscy kierujący, którzy popełnili to wykroczenie odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem, który może nałożyć grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł. i orzec nawet 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów.

Od 1 stycznie br. policjanci z płockiej komendy i podległych jednostek zatrzymali aż 165 kierujących pojazdami, którzy prowadzili pomimo braku uprawnień. W środę przed południem policjanci z posterunku w Bielsku zatrzymali kolejnego kierującego, który jak się okazało kierował volkswagenem bez wymaganych uprawnień. Funkcjonariusze zgodnie z nowymi przepisami nie ukarali 41-letniego kierującego mandatem karnym, tylko skierują wniosek o jego ukaranie do sądu.

mówi podkom. Marta Lewandowska oficer prasowy KMP w Płocku

Ponownie przypominamy! Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant obligatoryjnie wobec sprawcy wykroczenia kierowania pojazdem bez wymaganych uprawnień, sporządza wniosek o jego ukaranie do sądu (przed nowelizacją przepisów policjant mógł nałożyć na sprawcę tego wykroczenia mandat karny w kwocie 500 zł). Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalnie aż 30000 złotych. Sąd obligatoryjnie orzeka też środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lat.

A co grozi za kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów? Kara do 5 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.  Czy warto? Z pewnością nie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *