wtorek, 5 marca 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Prowadzisz firmę? Pamiętaj o założeniu PUE

Od 1 stycznia 2023 roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS.

Platforma Usług Elektronicznych powstała w 2012 roku. To narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z jego najważniejszych elementów jest portal PUE.

Portal umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS przez internet, bez wychodzenia z domu możemy uzyskać informację o zgłoszeniu do ubezpieczeń, świadczeniach czy zwolnieniach lekarskich. Mamy również możliwość złożenia wniosków i rezerwacji wizyt na sali obsługi klienta na konkretną godzinę

– mówi Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Podkreślić należy, że na PUE ZUS można również aktywować Polski Bon Turystyczny, złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, świadczenie 300+ czy ubiegać się o dofinansowanie na pobyt dziecka w żłobku.

Płatnik składek a PUE ZUS – zmiany od 2023 r.

Obecnie właściciele małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników – nie mają obowiązku posiadania konta na PUE. Od początku przyszłego roku każdy, kto jest płatnikiem składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Tam będzie dostarczana korespondencja. Posiadanie konta na PUE jest bardzo ważne, ponieważ ZUS będzie przekazywał dokumenty drogą elektroniczną.

Na PUE ZUS profil ma ponad 10,6 mln użytkowników. Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil

– dodaje.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Żeby aktywować konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na stronie www.zus.pl, a następnie go „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość zakładającego profil. Można to zrobić podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub bez wychodzenia z domu korzystając ze swojego profilu zaufanego, bankowości elektronicznej czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *