Powiat Płocki

104 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak będzie świętował Powiat Płocki?

11 listopada świętować będziemy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji gminy z powiatu płockiego przygotowały mnóstwo wydarzeń do wspólnego świętowania i spędzenia tego wyjątkowego czasu.

Miasto i Gmina Gąbin

W Gąbinie świętowanie rozpocznie 10 listopada Bieg Niepodległości. O godz. 10.00 rozpocznie się na Starówce w Gąbinie. Następnie przemarsz spod ratusza do Grobu Nieznanego Żołnierza przy ul. Wojska Polskiego. O 10.10 zaplanowano start uczestników Biegu. Trasa prowadzić będzie ulicą Płocką, traktem leśnym, do mety usytuowanej na stadionie miejskim. O godz. 11:00 – podsumowanie biegu wraz z wręczeniem nagród. Wieczorem, o godz. 18.00 odbędzie się koncert muzyki polskiej „Idę do Ciebie Polsko”. W hali sportowej w Gąbinie przy al. Jana Pawła II 16 wystąpią Wrocławski Zespół Instrumentów Dętych wraz z solami muzycznymi, Amatorski Teatr Niewielki oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”. 11 listopada uroczystości rozpocznie 0 12.00 msza św. w kościele w Gąbinie w intencji Obrońców Ojczyzny. Po mszy przemarsz do Pomnika-Głazu Józefa Piłsudskiego, następnie do Grobu Nieznanego Żołnierza przy ul. Wojska Polskiego. Tam wspólna modlitwa przy pomniku, apel poległych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Miasto i Gmina Wyszogród

Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Iwona Gortat zaprasza 10 listopada o godz. 16.00 na ul. Rynek w Wyszogrodzie, gdzie rozpoczną się Gminne Obchody Święta Niepodległości. W programie uroczyste podniesienie flagi, hymn, okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości. Następnie recytacja wierszy „Razem dla Niepodległej” – program przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rębowie oraz uczennicy ze Szkoły Podstawowej z Kobylnik, wiązanka pieśni żołnierskich w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Rębowo. Na dziedzińcu szkoły w Wyszogrodzie zaplanowano apel poległych i złożenie kwiatów oraz spektakl patriotyczny „Pisk Orła Białego”. Patronat Honorowy nad Gminnymi Obchodami Święta Niepodległości objął Maciej Małecki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Gmina Radzanowo

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada. O godz. 10:30 rozpocznie je Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Michała Archanioła w Woźnikach. Następnie przemarsz pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Ciółkowem, złożenie kwiatów i zniczy. Na zakończenie poczęstunek: wojskowa grochówka, ciasto, kawa i herbata.

Gmina Słupno

W przeddzień Święta Niepodległości zaprasza mieszkańców na Wieczornicę Patriotyczną. 10 listopada o 17.00 – sala sportowa w Szkole Podstawowej w Liszynie. Będzie okazja, by przypomnieć sobie pieśni i piosenki patriotyczne. Zaśpiewać będzie można wspólnie z Aleksandrą Ziemińską, harcerzami, uczniami szkół podstawowych, wokalistami GOK Słupno oraz Gminną Orkiestrą Dętą w Słupnie.

Gmina Mała Wieś

Gmina jak co roku, zaprasza do wzięcia udziału w XXVII Jesiennych Biegach Przełajowych z okazji Dnia Niepodległości. 9 listopada od godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Podgórzu. Natomiast Gminne obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zaplanowano na 20 listopada. Rozpocznie je uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, który zakupiony został z rządowego projektu: „Pod biało-czerwoną”. Następnie zaplanowano wyjątkowe widowisko muzyczne, wokalno-aktorską opowieść o polskiej walce o wolność na przestrzeni końca XIX i w XX wieku. W repertuarze zabrzmią pieśni powstańcze i legionowe, jak również utwory z okresu II Rzeczypospolitej, piosenki wojenne, aż po okres powojenny i polską walkę o wolność w czasach „Solidarności”. W tej części pojawią się utwory takich autorów jak Jacek Kaczmarski, Andrzej Czekalski, Jan Pietrzak, czy Ernest Bryll.

Gmina Bulkowo

W tym roku Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na 10 listopada. Połączone będą z nadaniem imienia Orła Białego Szkole Podstawowej w Nowych Łubkach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.00 uroczystym podniesieniem flagi państwowej na maszt w centrum Bulkowa w ramach realizacji projektu „Pod biało-czerwoną”, objętego honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z udziałem pocztu flagowego 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. O 9.50 zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych przy Kościele Parafialnym w Blichowie, o 10.00 uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Blichowie. Następnie złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterom walk o niepodległość Polski. O 11.45 część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Nowych Łubkach, powitanie oraz przemówienia zaproszonych gości, nadanie Szkole Podstawowej w Nowych Łubkach imienia Orła Białego połączone z odsłonięciem tablicy z imieniem Orła Białego.

Gmina Słubice

104 rocznicę odzyskania niepodległości świętować będą również mieszkańcy gminy Słubice. W piątek 11 listopada rozpocznie je o godz. 12.00 uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przed Urzędem Gminy, następnie odśpiewany zostanie hymn. O godz. 13.00 przemarsz – zbiórka przy kościele w Słubicach – i złożenie kwiatów na grobach nieznanego żołnierza. Na godz. 14.00 zaplanowano występy artystyczne uczniów szkół z terenu gminy, Zespołu Ludowego Grzybowianki & Grzybowiacy oraz Orkiestry Dętej OSP Słubice.

Gmina i Miasto Drobin

Gminne uroczystości odzyskania Niepodległości rozpocznie o 11.30 zbiórka pocztów sztandarowych przed budynkiem OSP w Drobinie. Przemarsz do kościoła, o godz. 12.00 msza św. w intencji Ojczyzny. Na godz. 13.00 na placu Św. Floriana w Drobinie zaplanowano okolicznościowe wystąpienia. O 14.00 rozpocznie się Bieg upamiętniający 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Gmina Bodzanów

Tu uroczystości rozpocznie o 12.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Bodzanowie. Po mszy przemarsz przed Pomnik Niepodległości, złożenie kwiatów. O 13.30 zaplanowano odsłonięcie masztu postawionego w ramach projektu „Pod Biało – czerwoną”.

Gmina Brudzeń Duży

9 listopada o 9.30 rozpocznie się Marsz dla Niepodległej. Jego organizatorem jest Zespół Szkolno -Przedszkolny w Sikorzu. 11 listopada odbędą się gminne obchody. Rozpocznie je o 12.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele w Bądkowie Kościelnym. Następnie przemarsz przed Urząd Gminy w Brudzeniu Dużym. Tam uroczyste wciągnięcie flagi na maszt w ramach projektu „Pod biało -czerwoną”, złożenie kwiatów na płycie poświęconej powstańcom styczniowym, przemówienia okolicznościowe oraz występ orkiestry dętej z Sobowa, spotkanie zakończy poczęstunek.

Gmina Bielsk

11 listopada zaplanowano Gminne Obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości. O 10.45 rozpocznie je zbiórka pocztów sztandarowych przed OSP Bielsk, następnie o 11.00 msza św. w intencji Ojczyzny. Po wspólnej modlitwie przemarsz na plac przy OSP Bielsk gdzie pod obeliskiem pamięci pomordowanych podczas II Wojny Światowej Druhów OSP odbędzie się apel poległych, złożone zostaną kwiaty, zapalone znicze. O godz. 13.00 w budynku GOK zaplanowano uroczystości patriotyczne – program słowno -muzyczny w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół nr 2 w Ciachcinie. Imprezą towarzyszącą będzie Ogólnopolski Turniej Brydża Sportowego „O Podkowę Kasztanki Marszałka”. Początek o 10.00 w Szkole Podstawowej w Bielsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *