wtorek, 5 marca 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Rusza kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności

Pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” rozpoczyna się 26. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Stacjonarna zbiórka odbędzie się w dniach 25-26 listopada w ponad 2000 sklepów największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych sklepów w ponad 500 miastach w Polsce, w tym w Płocku i okolicach.

Jak co roku, Banki Żywności organizują w okresie przedświątecznym zbiórkę, która ma na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W wybranych sklepach największych sieci handlowych w całej Polsce staną specjalne kosze, do których będzie można przekazać produkty z długim terminem przydatności, takie jak: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów znajduje się na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

26 edycja podobnie jak poprzednia, oprócz możliwości zaangażowania się w akcję stacjonarnie, pozwala wesprzeć zbiórkę online. Za pośrednictwem strony https://zbiorkazywnosci.pl/ można wpłacić darowiznę, która zostanie następnie przeznaczona na zakup produktów dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Liczy się każdy gest

Trwająca wcześniej pandemia, a także obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju, wpłynęły na spadek zainteresowania Polaków Świąteczną Zbiórką Żywności. Jeszcze przed 2020 roku co roku Banki gromadziły średnio 700 ton produktów, które następnie trafiały do najbardziej potrzebujących. Po wybuchu pandemii skala zbiórki uległa znacznemu pomniejszeniu. W 2020 roku udało się zebrać jedynie 76 ton, rok później 250 ton. To prawie 70% mniej niż przed dwoma laty.

Żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się coraz więcej osób, a wiele z nich nierzadko większą część przychodu musi przeznaczać na żywność. Szczególnie teraz nie zapominajmy o najbardziej potrzebujących, którzy nie mają możliwości spędzenia Świąt w gronie najbliższych, przy stole pełnym potraw. Pomóżmy im godnie spędzić ten czas i weźmy udział w Świątecznej Zbiórce Żywności. Pamiętajmy, że liczy się każdy gest

– powiedziała Aldona Cybulska wiceprezes Banku Żywności w Płocku.

W dniach 25-26 listopada w wybranych sklepach staną specjalne kosze, w których będzie można umieszczać produkty spożywcze dla najbardziej potrzebujących osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *