sobota, 18 maja 2024
Płock

Samowolne ściąganie blokady to podwójne kłopoty

Kilku  kierowców, którym strażnicy miejscy założyli blokadę na koło, próbowało na własną rękę pozbyć się problemu. Ostrzegamy jednak – w takich przypadkach grozi nie tylko mandat za złe parkowanie, ale również oskarżenie o kradzież lub zniszczenie mienia.

Samowolne ściąganie blokady to podwójne kłopoty. A przekonał się o tym w ostatnim czasie 21-letni mieszkaniec powiatu płockiego, który samowolnie zdjął blokadę z koła i odjechał z miejsca popełnionego wykroczenia, a następnie swoim „wyczynem” pochwalił się w mediach społecznościowych.

Mężczyzna jednak przemyślał sprawę i po kilku dniach sam zgłosił się do siedziby Straży Miejskiej. Przepraszając za swoje zachowanie tłumaczył je „zwykłą głupotą”. Otrzymał mandat karny za popełnione wykroczenie i jednocześnie został poinformowany o tym, że sprawa kradzieży blokady przekazana została na policję.

opowiada starszy inspektor Jolanta Głowacka rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Płocku

Sąd młodego kierującego uznał winnym kradzieży blokady, ukarał go grzywną w kwocie 400 zł i nakazał zwrot kosztów zakupu blokady na rzecz Straży Miejskiej. Łącznie, z wypisanym wcześniej mandatem karnym nieodpowiedzialny wybryk kosztował 21-latka ponad 600 zł.

Kierowcy stosują różne metody, aby samodzielnie zdjąć blokadę. Niektórzy próbują spuścić powietrze i podnieść lewarkiem samochód. Inni działają mniej subtelnie – rozwiercają zamki wiertarką lub przecinają je szlifierkami. Od początku roku skradziono cztery blokady, a trzy uszkodzono (dwie z nich zostały naprawione przez Straż Miejską we własnym zakresie). Ostrzegamy, że ściągnięcie urządzenia wcale nie uchroni przed mandatem

dodaje Głowacka

Strażnicy w czasie zakładania blokady robią zdjęcia każdemu pojazdowi. Jeśli ktoś uszkodził blokadę, będzie odpowiadał za zniszczenie mienia. Jeśli sam ją ściągnie i nie wróci ona do strażników, zostanie to zgłoszone policji, jak każda inna kradzież. Sprawa trafi na policję również wtedy, gdy kierowca ściągnie blokadę i ją porzuci.

Kiedyś blokady zakładane przez straż miejską ważyły prawie 20 kg. Teraz są nowe, które ważą tylko kilka kilogramów, dlatego ich zakładanie idzie szybciej i sprawniej.

Radzimy, aby w przypadku zastania blokady na kole, po prostu zadzwonić pod nr 986. Przyjedzie wówczas patrol, który ściągnie urządzenie. Samo zdjęcie blokady jest bezpłatne i trwa kilka minut, ale może  wiązać się z mandatem nawet do 500 zł.

mówi Głowacka

W ubiegłym roku płoccy strażnicy miejscy założyli blokadę na koło 187 razy, w 2022 roku już ponad 730 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *