niedziela, 3 marca 2024
Kultura

Uwaga płoccy fotografowie przyrody!

Muzeum Mazowieckie w Płocku rusza z projektem wystawienniczym “DOPŁYWY”. Jest on poświęcony trzem wpadającym do Wisły rzekom, znajdującym się na terenie Płocka.

Chcemy pokazać cenne ekosystemy jarów trzech płockich dopływów Wisły: Brzeźnicy, Małej Rosicy i Rosicy. Będziemy to mogli zrobić jedynie dzięki Waszej pomocy.

mówi Milena Kolibczyńska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku

OTWARCIE WYSTAWY: 2 lutego 2023 – Światowy Dzień Mokradeł

Skąd pomysł? Do Muzeum Mazowieckiego w Płocku zgłosił się Wojciech Bagiński z Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich, w celu podjęcia kroków mających na celu wpisanie nadwiślańskich terenów pomiędzy Wyszogrodem a Płockiem do Konwencji Ramsarskiej.

https://www.gov.pl/web/gdos/konwencja-ramsarska

Jej celem jest ochrona obszarów wodno- błotnych na świecie. Planujemy do tej akcji włączyć nasze trzy muzealne oddziały: w Wyszogrodzie, w Wiączeminie Polskim oraz nasz płocki Spichlerz, w którym ma się znaleźć niniejsza wystawa. Będą jej towarzyszyć różne wydarzenia edukacyjne.

dodaje Kolibczyńska

CELE PROJEKTU:

– Zwrócenie uwagi na wyjątkowo cenne, zagrożone antropopresją, przyrodniczo obszary położone na terenie Płocka. Edukacja ekologiczna.

– Antropologiczna refleksja nad podstawowym zagadnieniem w etnologii jakim jest opozycja kultura-natura. Chodzi tutaj głównie o antropologię przestrzeni miejskiej w odniesieniu do recepcji i zagospodarowania obszarów dzikich.

– Integracja płockiego środowiska fotograficznego oraz prezentacja jego dorobku w odniesieniu do przyrody położonej “za progiem”

– promocja naszego miasta poprzez ukazanie mało znanych a wybitnych walorów krajobrazowo-przyrodniczych

– promocja cennych obszarów, celem objęcia ich Konwencją Ramsarską.

JAKICH ZDJĘĆ POTRZEBUJEMY

– fotografia przyrodnicza przedstawiająca zwierzęta żyjące na wspomnianych obszarach. (pamiętajmy o owadach, płazach itp.)

– krajobraz (w tych zdjęcia z drona)

– przykłady antropopresji

– zdjęcia pokazujące edukację ekologiczną na tych terenach.

Zdjęcia muszą być wysokiej jakości zarówno technicznej jak i artystycznej. Będzie selekcja – to prace na wystawę w muzeum.

ZASADY ZGŁASZANIA ZDJĘĆ:

– Zdjęcia swojego autorstwa dodajemy w komentarzach do posta o wystawie „Dopływy” na FB Spichlerza. Jeśli nazwa profilu jest inna niż Imię i nazwisko – podajemy je.

– Podajemy miejsce wykonania zdjęcia i gatunek zwierzęcia/rośliny, jeśli będzie to potrzebne w zatytułowaniu pracy

– Wstępna selekcja odbędzie się poprzez kasowanie komentarzy ze zdjęciami nie spełniającymi wymogów – proszę się z tym liczyć.

– Autor/autorka zgłaszanego zdjęcia udziela nieodpłatnej licencji do publikowania zdjęcia w Internecie, na wystawie i materiałach drukowanych Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz innych podmiotów, które będą chciały promować niniejsze przedsięwzięcie.

Kurator wystawy: Grzegorz Piaskowski, kierownik Działu Etnografii MMP, fotograf. Kontakt telefoniczny: (24) 262 25 95

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *