wtorek, 28 maja 2024
Kultura

Prawdziwe skarby w Wyszogrodzie

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej zaprezentowało dwa skarby odnalezione w okolicach Wyszogrodu.

Są to: znaleziony i przekazany przez realizatorów programu „Misja Skarb” skarb dirhemów arabskich liczący 93 obiekty pochodzących z VIII–IX wieku. Początkowo, w czasie pierwszego ogólnopolskiego zlotu eksploratorów i poszukiwań śladów bitwy pod Słominem z 1863 r., Łukasz Chmielewski znalazł w okolicach Kobylnik (gmina Wyszogórd) jedną monetę. Poszukiwania kontynuowano pod kierunkiem Michała Antczaka z programu Misja Skarb w czasie drugiego zlotu. W ten sposób znaleziono pozostałą część skarbu.

Monety pochodzą z okresu, kiedy na ziemie dzisiejszej Polski przybywali kupcy z północy, płacąc za nabywane towary srebrnymi monetami arabskimi. Dla miejscowych miały one wartość kruszcu, dlatego w czasie płacenia monety często łamano i ważono. Dlatego nazywamy je „siekańcami”. Kolejny skarb znalazł i przekazał Muzeum Mateusz Sałata. Składa się on z monet z XI wieku oraz fragmentów srebrnej biżuterii. Skarb – denary czeskie, angielskie i duńskie oraz jeden obol węgierski – został przypadkowo odkryty przez Mateusza Sałatę. W wyniku prac polowych znalezisko zostało rozorane i można przypuszczać, że jego część w dalszym ciągu nie została jeszcze znaleziona.

Oba wspaniałe, niezwykle cenne znaleziska można oglądać w muzeum w Wyszogrodzie. Trwa naukowe opracowanie skarbów, niebawem z pewnością ukaże się wydawnictwo im poświęcone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *