środa, 17 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Płatniku składek, zweryfikuj swoje dokumenty rozliczeniowe

Obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych. ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach na PUE ZUS.

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy składania korekt dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okresy:

  • od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – w terminie do 1 stycznia 2024 r.
  • od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

Po tym czasie ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych, ponieważ nie będzie możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Będzie to możliwe jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

Każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej do 1 stycznia 2024 roku. Dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 roku i kolejne miesiące można przekazywać przez okres do 5 lat, liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy obowiązującego płatnika

– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wsparcie ZUS dla płatników

Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Jeśli będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych. Pomoc w weryfikacji rozliczeń i wyjaśnień zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych można uzyskać:

  • podczas e-wizyty w ZUS,
  • telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00,
  • w dowolnej placówce ZUS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *