sobota, 18 maja 2024
Płock

Ul. Łukasiewicza otwarta po remoncie

W nocy ze środy na czwartek 22 grudnia otwarty zostanie przejazd przebudowaną ul. Łukasiewicza na odcinku od Ronda Nafciarzy do bramy nr 2 kombinatu. Dzień później zmiany nastąpią też w al. Piłsudskiego.

UMP

Do bramy nr 2 dotrą już pierwsze, poranne kursy Komunikacji Miejskiej. Część autobusów zawróci do Ronda Nafciarzy (bo niektóre linie zostaną na pętli przy bramie), by dalej ul. Długą przejechać przez tereny Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego do skrzyżowania z rondem tymczasowym na ul. Łukasiewicza. A stąd skierują się do ul. Zglenickiego i pętli pod bramą numer 1.

Modernizacja ul. Łukasiewicza jest kompleksowa: budujemy pod nią kanalizację deszczową, instalujemy nowe, energooszczędne oświetlenie, układamy chodniki i wykonujemy drogę rowerową. Po uruchomieniu przejazdu odcinkiem między Rondem Nafciarzy, a bramą nr 2 kombinatu wykonawca tych prac przeniesie się na odcinek między bramą nr 2, a tymczasowym rondem na skrzyżowaniu Łukasiewicza z drogą dojazdową do PPP-T i ul. Długą. A potem na kolejny – do skrzyżowania z ul. Zglenickiego.

przypomniają w ratuszu

Na odcinku, na którym w nocy ze środy na czwartek uruchomiony zostanie przejazd zabraknie jeszcze ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu. Zostanie ona ułożona w przyszłym roku na całej długości przebudowywanej ul. Łukasiewicza od Ronda Nafciarzy do ul. Zglenickiego.

W przyszłym roku przebudowany zostanie fragment ul. Łukasiewicza na odcinku od ul. Nowowiejskiego do ul. Tysiąclecia.

Inwestorem jest Miejski Zarząd Dróg. Za tegoroczną i przyszłoroczną przebudowę Łukasiewicza MZD zapłaci łącznie 74 mln zł (dostaliśmy 30 mln zł dotacji z budżetu państwa).

Kończy się też remont w al. Piłsudskiego

W piątek natomiast drogowcy zdejmą bariery i uruchomiony zostanie przejazd przez wiadukty w al. Piłsudskiego wszystkimi trzema pasami.

Od wtorku do czwartku 22 grudnia na wiaduktach nad ul. Spółdzielczą trwały ostatnie prace drogowe, polegające na wykonaniu dylatacji – elementów zapewniających elastyczne połączenie konstrukcji tych obiektów z nawierzchnią drogową. Nie będą one takie, jakie są np. na moście im. Legionów Piłsudskiego, gdzie mamy – przypominające grzebienie – stalowe dylatacje palczaste, łączące kolejne przęsła przeprawy.

Będą to dylatacje bitumiczne, które można stosować na takich niedużych obiektach.

Remont środkowego odcinka alei – od wiaduktów do skrzyżowania z ul. Jesienną (na południowej jezdni) oraz między skrzyżowaniem z ul. Piaska, a wiaduktami (na północnej części), zaczął się we wrześniu tego roku.

W pierwszej kolejności sfrezowano stary asfalt i naprawiono popękane podłoże. Na wybranych fragmentach, gdzie stara nawierzchnia ulegała pofałdowaniu – ułożono specjalną siatkę, której zadaniem będzie w przyszłości temu zjawisku zapobiegać. Na wiaduktach zaś wymieniono izolację. I na odcinku łącznie nieco ponad kilometra jest nowy asfalt. Wyremontowano również zatoki autobusowe i chodniki.

Za odnowienie środkowego odcinka al. Piłsudskiego Miejski Zarząd Dróg zapłaci cztery mln zł (MZD zdobył dofinansowanie z Rezerwy Subwencji Ogólnej Ministerstwa Infrastruktury w wysokości dwóch mln zł).

Wiosną drogowcy wrócą w rejon remontowanych odcinków al. Piłsudskiego, by uzupełnić zieleń oraz wykonać docelowe oznakowanie poziome na wiaduktach (W MZD planują w okresie zimowym zrobić linie wytyczające pasy z pełną świadomością, że wiosną wymagać będą one poprawek; względy bezpieczeństwa są w tym przypadku jednak decydujące).

Ale…

Za wiaduktem na al. Piłsudskiego w kierunku centrum pozostanie jeszcze wyłączony z ruchu lewy pas jezdni. Stan taki potrwa do czasu zakończenia przebudowy ulicy Spółdzielczej. Wygrodzenie tego pasu przed nawrotką posłuży zabezpieczeniu zawracania autobusów linii nr 14, 20, 26, 32, które jadą objazdem – z ronda Moniuszki – w kierunku Podolszyc i nie mają możliwości przejazdu pod wiaduktami i skrętu w kierunku wschodnim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *