wtorek, 28 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Czy można zwrócić prezent Mikołajowi?

Święta za nami. Czas rozpakowanych prezentów również. Co zrobić gdy okaże się, że Mikołaj się pomylił, bo nie trafił w nasz gust lub rozmiar? Mamy już taką książkę, sweter okazał się za mały, a bilety na koncert są w terminie, w którym jedziemy na wakacje? Poniżej kilka wskazówek.

Nawet jeśli Mikołaj chybił z prezentem, to nic straconego. Ważne, aby Mu o tym powiedzieć, bo nietrafiony prezent można zwrócić lub wymienić. Ale pamiętajmy, że jest to możliwe tylko w określonych przypadkach.

Po pierwsze ważna jest forma zakupów (czy prezent został kupiony przez Internet czy w sklepie stacjonarnym), po drugie ważny jest czas, jaki upłynął od odebrania towaru, a po trzecie należy posiadać dowód zakupu. Warto wiedzieć, że nie musi być to paragon. Może to być również faktura, podbita gwarancja bądź wydruk z rachunku bankowego, w sytuacji gdy Mikołaj płacił kartą.

Prezent kupiony w sklepie stacjonarnym

Jeśli Mikołaj kupował prezent w sklepie stacjonarnym możliwość zwrotu zależy od dobrej woli sprzedawcy – może on przyjąć zwrot, ale nie jest do tego prawnie zobligowany. To z regulaminu sklepu wynika czy sprzedawca przyjmuje zwroty, w jakim terminie, a także czy mamy prawo wymienić nietrafiony prezent na inną rzecz czy otrzymać zwrot pieniędzy (w gotówce lub na kartę podarunkową).

Prezent kupiony przez Internet

Inaczej jest z prezentami kupionymi przez Internet. Tu prawo przewiduje termin na odstąpienie od umowy w czasie 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Dobrze jest szybko powiedzieć Mikołajowi, że koszula jest za ciasna, torebka nie w tym kolorze, a książka już przeczytana.

UWAGA!

Warto wiedzieć, że prezent zamówiony przez Internet, ale odebrany w sklepie stacjonarnym podlega tym samym regulacjom, co produkty zamówione on-line. Mamy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od daty odebrania prezentu ze sklepu.

Jeśli więc Mikołaj nie przeczytał uważnie wszystkich listów, prawo przychodzi nam z pomocą i pozwala (w określonych sytuacjach) na zwrot bądź wymianę podarku na inny.

Życzę Państwu samych trafionych prezentów.

Magdalena Grzelak

Adwokat, mediator sądowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *