sobota, 20 kwietnia 2024
ORLEN S.A.Zdrowie

Nie bój się mówić, nie bój się pytać

Jak przygotować się do wizyty, by dobrze wykorzystać czas spotkania z lekarzem specjalistą?

Wizyty u lekarza dla wielu z nas wiążą się z dużym stresem, niepokojem i zdenerwowaniem. Bardzo często emocje te są tak ogromne, że zapominamy zadać nurtujące nas pytania, czy opisać pewne niepokojące objawy, które mogą mieć znaczenie w procesie diagnostycznym czy leczniczym. Istnieje jednak rozwiązanie, które spowoduje, że nasze spotkanie z lekarzem specjalistą będzie owocne i obniży nasz lęk – to odpowiednie przygotowanie. Podpowiemy, w jaki sposób przygotować się do wizyty, aby przyniosła ona jak najwięcej pożytku, rozwiązała nasze problemy, rozwiała wszelkie wątpliwości i pozwoli pokonać strach przed wizytą u specjalisty.

W przygotowaniu do wizyty bardzo ważna jest nasza sfera psychiczna. Choroba nie powinna nas ani przerazić, a tym bardziej zniechęcić do leczenia. Musimy ją poznać, zaakceptować i chwilowo zaprzyjaźnić się z nią, bo nie mamy innego wyboru. Wrogiem każdego nas jest lęk i bardzo wybujała wyobraźnia. Gdy nie wiemy, czym jest dana choroba, to wyobraźnia podpowiada nam zazwyczaj najgorsze scenariusze. Przez ten strach, postawieni przed diagnozą, „tracimy głowę” i nie pytamy o wiele bardzo istotnych rzeczy. To właśnie podjęcie rozmowy i wyjaśnienie wątpliwości pomaga w poznaniu choroby. Przygotowanie przed wizytą u lekarza to dobra decyzja. Nie tylko pomaga to w pełni wykorzystać spotkanie z lekarzem, ale także pomaga uniknąć pominięcia ważnych informacji lub szczegółów. Pomaga również uniknąć błędów i nieścisłości. Przychodzisz na konsultację z uporządkowanymi myślami i z jasnym obrazem swojego stanu zdrowia. W ten sposób lekarz będzie miał komplet precyzyjnych elementów, aby wiedzieć, jak najlepiej postępować w procesie diagnostycznym i leczniczym. Warto przygotować listę pytań do lekarza i zadać je w trakcie wizyty. Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań oraz dzięki postępowi medycyny możliwe jest normalne życie z wieloma chorobami.

W rozmowie z lekarzem należy mówić o swoich obawach i ograniczeniach. Szczera rozmowa ułatwia relacje ze specjalistą i wpływa pozytywnie na samo leczenie. Pamiętaj: współpraca z lekarzem w walce z chorobą to najlepszy wybór, jakiego możesz dokonać, by cieszyć się zdrowiem i życiem.

Wskazówki dotyczące przygotowania się przed wizytą u lekarza

Przygotowanie przed wizytą lekarską oznacza zebranie informacji, które musisz przekazać lekarzowi. Aby ułatwić ten proces, pomocne są poniższe wskazówki.

1. Główny powód konsultacji

Jako pierwszą rzecz musimy określić jaki jest to rodzaj wizyty. Podczas pierwszej wizyty u lekarza specjalisty głównym celem jest poinformowanie Cię o stanie Twojego zdrowia i poinformowanie o konkretnym zdarzeniu. Podczas wizyty kolejnej, która jest kontynuacją rozpoczętego procesu diagnostycznego celem jest poinformowanie Cię, jakie zmiany lub nowe wydarzenia zaszły od ostatniej wizyty. Natomiast wizyta kontrolna ma na celu rutynową kontrolę zdrowia. I w trakcie takich wizyt należy również poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia i zdarzeniach, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, nawet jeśli nie wydają się one istotne.

2. Zastanów się i uporządkuj listę objawów przed wizytą u lekarza

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać wizytę lekarską, najlepiej jak najdokładniej zgłaszaj zdarzenia dotyczące Twojego zdrowia. Postaraj się opisać możliwie dokładnie swoje dolegliwości, ich natężenie oraz czas. Dzięki temu opiszesz swój problem dokładniej oraz zmniejszysz ryzyko, że o czymś zapomnisz. Opisywanie bólu może być krępujące i zdarza się, że nie wiadomo, od czego zacząć. Przygotowana wcześniej rozpiska, na pewno pomoże zebrać myśli i ułatwi lekarzowi rozpoznanie źródła problemu. Przygotowanie przed wizytą u lekarza oznacza posiadanie jasnych np. następujących informacji:

– Czy jest ból?
– W którym obszarze ciała wykryłeś nieprawidłowość?
– Jakie są cechy wykrytej nieprawidłowości?
– Kiedy wykryłeś nieprawidłowość?
– Pomyśl czy pojawiły się również inne objawy nie związane bezpośredni z głównym problemem zdrowotnym.
– Zapisz działania, które podjęte zostały w celu zmniejszenia dolegliwości.

3. Upewnij się, że masz przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty i informacje

Zabierz ze sobą:

– swój dowód osobisty,
– posiadaną dokumentację medyczną,
– wyniki wcześniejszych badań,
– coś do pisania, aby móc zanotować wszystkie zalecenia lekarza i nie polegać tylko na własnej pamięci,
– listę zażywanych leków (również tych bez recepty), suplementów i ziół, a także informacje o ich dawkowaniu, czasie ich przyjmowania i na jaki problem zdrowotny zostały zlecone.

4. Przygotuj i podziel się informacjami o swoim stylu życia

Bardzo istotne dla lekarza specjalisty są informacje dotyczące Twojego stylu życia. Poinformuj lekarza o rodzaj stosowanej diety, każdej aktywność fizyczne, którą wykonujesz. Czy palisz, czy nie i w jakiej ilości dziennie. To samo dotyczy alkoholu. Ogromne znaczenie w przypadku diagnozowania wielu chorób na wykonywana prace oraz warunki w jakich jest ona wykonywana.

5. Przygotuj wszystko co dotyczy wizyty z wyprzedzeniem

Dokumenty, wszystkie posiadane badania dotyczące stanu zdrowia i notatki najlepiej przygotować na dzień przed wizytą. Czas należy ustalić tak, aby przybyć do gabinetu lekarskiego tylko kilka minut przed wyznaczoną godziną. Jeśli masz wątpliwości, co zrobić lub jesteś bardzo zdenerwowany i potrzebujesz pomocy, zawsze dobrze jest zabrać ze sobą osobę bliską.

6. Uczciwość to najlepsza polityka podczas wizyty u lekarza

Poza przygotowaniem się przed wizytą lekarską, ważne jest, aby pamiętać, że lekarz nie powinien pozostać w niewiedzy. Nie jest łatwo mówić o chorobach i często robimy to w bardzo oszczędny sposób. Pamiętaj, że im skromniej opisujesz swój problem, tym bardziej skazujesz lekarza na domysły. Dlatego przed wizytą bacznie się obserwuj i poświęć chwilę na refleksję, a w czasie wizyty pamiętaj, aby nie zatajać informacji na temat swojego zdrowia. Często w trakcie wywiadu medycznego brak śmiałości, zawstydzenie, obawy co do osądu sprawiają, że pomijamy pewne dolegliwości, co sprawia, że utrudniamy specjaliście prawidłową diagnostykę. Uczciwość jest niezbędna, zarówno do budowania zaufania, jak i właściwego rozwiązania problemu. Chociaż wizyty lekarskie są ograniczone w czasie, nie powinno to stanowić przeszkody w zadawaniu pytań w razie potrzeby. Pacjent ma pełne prawo do wyjaśnienia tego, co się z nim dzieje i zrozumienia, co robi dla niego jego lekarz w procesie diagnostycznym czy leczniczym.

7. Nie diagnozuj się w Internecie

Niestety często zaniepokojeni problemami zdrowotnymi, chcemy jak najszybciej dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu. Sięgamy wtedy po źródła w Internecie, które niepotrzebnie doprowadzają do jeszcze większego zaniepokojenia, stresu i bardzo często mijają się z prawidłową diagnozą. Postaraj się więc tego nie robić i zostaw rozpoznanie problemu specjaliście.

8. Przygotuj swoje pytania, które chcesz zadać lekarzowi z wyprzedzeniem

Przygotowanie przed wizytą u lekarza obejmuje również sporządzenie listy istotnych pytań, które należy zadać lekarzowi. Dobrze jest zanotować wszystkie nurtujące pytania, wówczas będziemy mieć pewność, że nic nie pominiemy. Wskazane jest, aby nadać im priorytety i starać się, aby były jak najbardziej konkretne.

9. W czasie wizyty u lekarza

Wizytę zacznij od powiedzenia lekarzowi, jaka jest główna przyczyna twojej wizyty. Pytaj wprost i rozmawiaj otwarcie o swoich wątpliwościach. Masz prawo nie wiedzieć, to lekarz jest profesjonalistą. Poinformuj lekarza, jakie leki przyjmujesz. Jeśli jesteś uczulony na leki, powiedz, na jakie. Omów z lekarzem plan postępowania. Zapytaj, czy i kiedy masz zgłosić się na następną wizytę. Upewnij się, że rozumiesz zalecenia lekarskie. Jeżeli dostałeś skierowanie na badania, zapytaj, jak się do nich przygotować.

10. Rób notatki podczas wizyty u lekarza

Wizyta u lekarza specjalisty wiąże się z dużym przepływem informacji. Dlatego dobrym pomysłem jest robienie notatek na temat tego, co jest ważne. W trakcie wizyty emocje są bardzo duże i po wyjściu z gabinety o wielu zaleceniach czy informacjach możemy zapomnieć. Robione notatki pozwolą nam na przypomnienie istotnych informacji. Dobra komunikacja z lekarzem jest bardzo ważna, aby wszystko przebiegało sprawnie.

Po wizycie u lekarza stosuj się do zaleceń lekarskich oraz dowiaduj się o wyniki swoich badań.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, możesz czuć się lepiej przygotowany na wizytę u lekarza. Nie zapominaj, że proces leczenia i wychodzenia z choroby, opiera się na współpracy ze specjalistą. Emocje takie jak skrępowanie, wstyd lub skrytość tylko utrudniają i przedłużają czas leczenia. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu do wszystkich, którzy uczestniczą w Twoim procesie diagnostyczno-leczniczym i… na zdrowie!

Mgr Jolanta Meller

Kierownik Działu Obsługi Pacjenta, Koordynator Przychodni Onkologicznej Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

Materiał został przygotowany w ramach programu PKN ORLEN i jednostek medycznych pod nazwą „Zdrowie dla Płocka”. O programie można dowiedzieć się więcej na stronie www.zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *