Płock

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 w Płocku

„Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17) – pod takim hasłem w dniach 18-25 stycznia 2023 r. odbędzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W programie znajdą się modlitwy i spotkania w świątyniach wszystkich płockich Kościołów chrześcijańskich. Poprzedzi je w dniu 13 stycznia XXVI Dzień Judaizmu.

Pierwsze spotkanie związane z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w piątek 13 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. Abp. A.J. Nowowiejskiego 2 w Płocku, z okazji XXVI Dnia Judaizmu.

O godz. 17.30 rozpocznie się program „Cena życia: o losach ludzi biblijnie i współcześnie”, składający się z fragmentów spektakli „Sprawiedliwy” i „Ja jestem Żyd z «Wesela»”. Wystąpią: ks. Zygmunt Marek Wnukowski, twórca Teatru Sakralno-Dramatycznego im. św. Jana Pawła II i Henryk Jóźwiak, aktor Teatru Dramatycznego w Płocku.

W środę 18 stycznia w kościele parafii św. Jana Chrzciciela przy ul. Abp. A.J. Nowowiejskiego 2 w Płocku o godz. 18.00 Mszy św. na rozpoczęcie tygodnia ekumenicznego przewodniczył będzie biskup pomocniczy Mirosław Milewski, homilię wygłosi ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Płocku.

W czwartek 19 stycznia w płockim seminarium o godz. 17.30 rozpocznie się spotkanie z siostrami brygidkami pt. „Gdy ekumenizm staje się życiem i nawróceniem”. W piątek 20 stycznia w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. T. Kościuszki 18 o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na Wieczernię – nieszpory prawosławne, z przewodniczeniem ks. Eliasza Tarasiewicza i homilią kapłana Mateusza M. Felicjana Szymkiewicza z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

W sobotę 21 stycznia w zborze ewangelickim przy ul. Kazimierza Wielkiego 39 w Płocku o godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Przewodniczył mu będzie proboszcz ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej, a homilię wygłosi ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” w Płocku, referent ds. ekumenizmu w diecezji płockiej.

W niedzielę 22 stycznia w parafii św. Jana Chrzciciela w Łętowie koło Bodzanowa o godz. 11.30 sprawowana będzie Msza św. o zjednoczenie chrześcijan. Będzie jej przewodniczył ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski, proboszcz parafii, natomiast homilię wygłosi ks. Szymon Czembor.

W poniedziałek 23 stycznia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy ul. Stary Rynek 14/18 w Płocku o godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. o zjednoczenie chrześcijan, z przewodniczeniem i homilią ks. kan. dr. Tadeusza Kozłowskiego, emerytowanego oficjała Sądu Biskupiego w Płocku.

We wtorek 24 stycznia w kościele św. Jana Chrzciciela o godz. 18.00 Mszy św. w intencji zmarłych „ludzi ekumenii” z Kościołów chrześcijańskich w 2022 roku przewodniczył będzie i homilię głosi ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, płocki teolog, ekumenista, wykładowca akademicki.

W środę 25 stycznia w mariawickiej Świątynia Miłosierdzia i Miłości przy ul. Kazimierza Wielkiego 27 o godz. 17.00 nieszporom z udziałem przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Płocku przewodniczył będzie biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów M. Karol Babi, a homilię wygłosi biskup płocki Szymon Stułkowski.

W organizację Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Płocku włączają się lokalne Kościoły chrześcijańskie. Wydarzenie koordynuje ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, referent ds. ekumenizmu w diecezji płockiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *