wtorek, 23 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwoORLEN S.A.

36 mld zł na inwestycje – tyle zamierza przeznaczyć Grupa ORLEN w 2023 r

Rok 2023 to w Grupie ORLEN czas wielkich inwestycji. Jak zapowiada Prezes Orlenu Daniel Obajtek na ten cel koncern przeznaczy 36 mld zł. Szczegóły dotyczące strategii poznamy za około miesiąc.

Strategia musi zostać zaktualizowana po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG. Kolejnym krokiem będzie publikacja programu osiągania synergii w grupie na najbliższe lata

– mówi dyrektor wykonawczy ORLEN ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński.

Po finalizacji przejęć Grupy Lotos i PGNiG w ciągu roku powinny zostać zrealizowane wszystkie spodziewane synergie z tych transakcji. Jak zapowiadają w koncernie, wkrótce poznamy obszary, na których Grupa ORLEN spodziewa się synergii operacyjnych i kosztowych.

Będziemy chcieli przedstawić plan na najbliższe lata, z którego realizacji będziemy się rozliczać z naszymi akcjonariuszami

– dodaje dyrektor Śleszyński.

PKN ORLEN wstępnie zakładał, że synergie wynikające z fuzji z Lotosem i PGNiG sięgną co najmniej 10 mld zł w ciągu 10 lat. To się może zmienić.

Chcemy połączyć w 2023 roku obszar upstreamu w naszej grupie

– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Ponadto w najbliższych miesiącach PKN ORLEN chce prowadzić inwestycje w nowych obszarach działalności, bazując na współpracy z nowymi partnerami, w tym z grupą Saudi Aramco, które jest partnerem ORLENU w Rafinerii Gdańskiej.

Jesteśmy w dialogu ze stroną saudyjską na temat dużej inwestycji petrochemicznej w Gdańsku

– powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Trwająca wojna na Ukrainie czy pandemia nie są sprzyjające gospodarce.

Stworzony przez nas koncern multienergetyczny jest bardziej odporny na różne zawirowania gospodarcze na świecie

– podkreśla prezes koncernu.

A to oznacza, że koncern, który powstał dzięki przejęciom Grupy Energa, Grupy Lotos i ostatnio PGNiG jest największym w Europie Środkowej koncernem multienergetycznym, jednym z największych w Europie i 155. na świecie pod względem przychodów.

źródło: PAP/IAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *