sobota, 20 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Nie daj się okraść

Niemal każdego dnia funkcjonariusze otrzymują zgłoszenia dotyczące włamań i kradzieży. Wielu z nich można by uniknąć, gdybyśmy byli ostrożniejsi i właściwie dbali o zabezpieczenie swojej własności.

Niewłaściwie zabezpieczone mieszkanie czy garaż, pozostawienie bez nadzoru wartościowych przedmiotów, lub zwykła nieuwaga podczas zakupów to tylko niektóre z przyczyn włamań i kradzieży. W dużej liczbie przypadków to my sami pomagamy złodziejowi, stwarzając ku temu okazję.

Pamiętaj!

Przestępcy działają w podobny sposób – sprawdzają klamki drzwi wejściowych. Jeżeli zapomnisz zamknąć drzwi na klucz, złodziej wykorzysta okazję i zabierze wszystko, co jest w jego zasięgu: cenne rzeczy i pieniądze, dokumenty, telefony czy kluczyki od samochodu.

przypomina asp. Krystyna Kowalska z KMP w Płocku

Sprawcy kradzieży wykorzystują czas, kiedy wyjechałeś z domu albo przebywasz w ogrodzie lub zajmujesz się porządkowaniem przydomowej posesji. Nie zapominaj, że pozostawiając nawet na chwilę otwarty dom czy mieszkanie, możesz paść ofiarą kradzieży.

Przestępcy obserwują Twoje nawyki, a w szczególności zamieszczane przez Ciebie w mediach społecznościowych zdjęcia z wyjazdów z opisami i datami. Jest to nic innego jak zaproszenie dla złodzieja. Nie publikuj i nie informuj, że np. aktualnie przebywasz na wakacjach z rodziną.

dodaje asp. Kowalska

Nie przechowuj kosztowności, cennych antyków oraz pieniędzy w domu, przestępcy wiedzą, gdzie ich szukać i żadna domowa skrytka nie uchroni Cię przed kradzieżą.

Jeżeli korzystasz ze środków komunikacji publicznej, zachowaj szczególną ostrożność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontroluj cały czas podręczną torebkę czy saszetkę, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.

Nie daj się okraść! Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od Ciebie samego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *