wtorek, 5 marca 2024
Komenda Miejska Policji w Płocku

Wyjazdy na zimowiska, czyli Bezpieczne ferie

Mazowieccy policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych sprawdzają stan techniczny autobusów w związku z rozpoczynającymi się w kraju feriami. Zachęcamy organizatorów wyjazdów szkolnych oraz rodziców do skorzystania z tej możliwości przed wyruszeniem ich podopiecznych w trasę na zimowy wypoczynek.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowiska to dla policji bardzo ważna sprawa. W swoich działaniach dużą wagę przywiązują do zapobiegania sytuacjom, które mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia, szczególnie jeżeli chodzi tu o dzieci i młodzież. Policja zachęca opiekunów, przede wszystkim do powiadamiania o takich wyjazdach, co umożliwi przeprowadzenie gruntownej kontroli autokaru, jak też do bacznego obserwowania autokarów i kierowców, którzy zabierają dzieci na ferie.

Policjanci podczas kontroli stanu technicznego autobusów zwrócą uwagę na układ hamulcowy, układ kierowniczy, czy prawidłową widoczność. Sprawdzą stan ogumienia pojazdu, prawidłowe oznakowanie autobusu przewożącego dzieci i młodzież, a także trzeźwość kierowcy oraz dokonają weryfikacji jego czasu pracy. Bezpieczeństwo wyjazdów to nie tylko sprawny autokar i wypoczęty kierowca, ale także liczba pasażerów dostosowana do ilości miejsc w autobusie. Należy pamiętać o konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy przez wszystkich pasażerów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Przypominamy, że ferie zimowe na terenie woj. mazowieckiego rozpoczną się 13 lutego.

Organizatorzy wyjazdów, którzy chcą, aby autokar przed wyjazdem został skontrolowany przez policję, powinni ten fakt zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem do odpowiednio miejscowej dla miejsca kontroli komendy policji.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *