czwartek, 18 kwietnia 2024
Powiat Płocki

Byli nietrzeźwi, bez uprawnień – policyjny bilans weekendu

W weekend policjanci z płockiej drogówki zatrzymali pięciu kierowców. Żaden nie powinien wsiąść za kierownicę swojego auta. Jeden z nich miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, drugi w ogóle ich nie posiadał, czterech z nich było nietrzeźwych. Mundurowi apelują o zachowanie trzeźwości oraz zdrowego rozsądku na drodze.

Pomimo ciągłych apeli kierowanych przez Policję oraz media do kierujących pojazdami, każdego dnia na polskich drogach zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący.

W piątek tj. 20 stycznia, tuż przed godziną 17-tą, w Drobinie, na ul. Płońskiej w ręce policjantów wpadł kierowca toyoty, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 25 km/h. Pomimo wydawanych przez funkcjonariuszy sygnałów do zatrzymania pojazdu, mężczyzna zlekceważył je i jechał dalej. Po krótkim pościgu i ponownie wydanych sygnałach pojazd zatrzymał się. Za jego kierownicą siedział 32-letni mieszkaniec powiatu sierpeckiego, od którego wyczuwalna była woń alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło obecność alkoholu w organizmie mężczyzny. Wynik pokazał prawie 2 promile. Ponadto po sprawdzeniu okazało się, że 32-latek nigdy nie posiadał prawa jazdy.

mówi asp. Krystyna Kowalska z KMP w Płocku

W sobotę, kilka minut po godzinie 9.00 w Płocku na ul. Mazowieckiego policjanci otrzymali zgłoszenie, dotyczące kolizji drogowej z udziałem trzech pojazdów.

Sprawcą okazał się kierowca bmw, 24-letni mieszkaniec powiatu płockiego, który nie zachowując odpowiedniej i bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, najechał na tył renault clio, które następnie uderzyło w mitsubishi. Na miejscu okazało się, że mężczyzna miał ponad 1,12 promila alkoholu w organizmie.

mówi asp. Kowalska

W nocy, z soboty na niedzielę, około godziny 2:00, w miejscowości Blichowo, kierowca peugeota stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Okazało się, że nieodpowiedzialny 33-letni mieszkaniec powiatu płockiego, wsiadł za kierownicę swojego auta mając 1,82 promila alkoholu. Ponadto przewoził w nim dwoje pasażerów, 39-latkę oraz 19-latka, którym na szczęście nic się nie stało.

W niedzielny poranek, około 7:00, w Płocku, na ul. Nowickiego, kierowca forda focus, 63-letni płocczanin, wyjeżdżając z parkingu uderzył w zaparkowanego citroena, następnie kontynuując jazdę, wyjechał ze strefy zamieszkania i zawiesił swój pojazd na krawężniku, przy przejściu dla pieszych. Mężczyzna chciał jak najprędzej odjechać, ale udaremnił mu to świadek, który odebrał kierowcy kluczyki od samochodu, a następnie zaalarmował Policję. Kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

dodaje asp. Kowalska

Jeszcze tej samej doby, koło godziny 21.30 w Płocku, na ul. Szpitalnej funkcjonariusze z płockiej drogówki zatrzymali kierującego toyotą, 19-letniego płocczanina, który przekroczył dozwoloną prędkość o 32 km/h. W wyniku kontroli okazało się, że nie powinien był wsiadać za kierownicę ponieważ ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat więzienia. Jednak wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu narażamy również na utratę życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowco pamiętaj ALKOHOL:

-> wydłuża czas reakcji,

-> wpływa negatywnie na koordynację ruchów,

-> powoduje pogorszenie wzroku i ogranicza pole widzenia,

-> wywołuje błędną ocenę odległości i szybkości,

-> obniża koncentrację,

-> powoduje błędną ocenę własnych możliwości.

Jeżeli widzisz, że osoba chce kierować lub kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112 ! Ten telefon może uratować czyjeś życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *