poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Koniec z naciąganiem!

Zazwyczaj rozpoczyna się od rozmowy telefonicznej z miłą konsultantką, potem jest pokaz garnków lub pościeli, a na koniec podpisujemy umowę na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Czasami w naszych domach pojawiają się osoby sprzedające nam „tani” prąd bądź oferujący fotowoltaikę. Koniec z tym naciąganiem, bo od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące praw konsumentów.

Zmiany w prawie (m.in. w ustawie o prawach konsumenta, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług, Kodeksie Cywilnym) wynikają z implementacji do polskiego porządku prawnego trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej i Cyfrowej. Co się zmieni?

Wydłużony czas na odstąpienie od umowy

Czas na odstąpienie od umowy zawartej podczas nieumówionej wizyty w domu konsumenta albo podczas wycieczki zostanie wydłużony z 14 do 30 dni. Odstąpić od umowy możemy bez podania przyczyny. UWAGA! Czas na odstąpienie od umowy na umówionej wizycie, czyli na pokazie pozostaje ten sam – 14 dni!

Zakaz zawierania umów finansowych podczas pokazu lub wycieczki

Nowe przepisy prawa dają nam czas na zastanowienie się nad zakupem i przewidują zakaz zawierania umów finansowych podczas pokazu lub wycieczki. Oznacza to, że zawarta na pokazie np. umowa pożyczki będzie nieważna i nie będzie wywoływać skutków prawnych dla konsumentów.

Zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy

Sprzedawców od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy. Dotyczy to umów zawieranych podczas pokazu, wycieczki lub nieumówionej wizyty u konsumenta. Zakaz ten chroni konsumentów przed stratami finansowymi i daje czas na podjęcie świadomej decyzji o zakupie sprzętu.

Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Jeśli chcesz odstąpić od umowy i nie wiesz jak sobie z tym poradzić skorzystaj z usług adwokata bądź radcy prawnego.

Magdalena Grzelak
Adwokat, mediator sądowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *