środa, 22 maja 2024
Płock

Książka i audiobook dla seniorów. Z myślą o ich bezpieczeństwie

Świadomy senior to bezpieczny senior. To audiobook opracowany przez płockich policjantów z myślą o starszych mieszkańcach. W ramach programu powstała płyta i specjalna książeczka.

foto KMP w Płocku

Audiobook powstał z myślą o tych wszystkich seniorach, którzy rzadziej wychodzą z domu, są mniej aktywni i z różnych względów nie mogą uczestniczyć w spotkaniach z funkcjonariuszami. Założeniem realizacji projektu było dotarcie do jak największej liczby odbiorców, stąd pomysł, aby udostępnić do wypożyczenia płyty oraz specjalnie dołączoną do niej książeczkę w Mediatece oraz filiach bibliotek Książnicy Płockiej. Wybrane treści, które znalazły się na płycie podzielone zostały na 5 tematycznych rozdziałów.

Zaczęliśmy od bezpieczeństwa w miejscu naszego zamieszkania ponieważ każdy z nas chce się czuć bezpiecznie zarówno w domu , na spacerze i na zakupach. Kilka podstawowych rad i wskazówek, które Państwu przekazujemy sprawdzą się w każdej sytuacji. Najważniejsze z nich to, aby nie otwierać drzwi nieznajomym i właściwie zabezpieczać mieszkanie oraz swoją własność.

opowiada asp. Krystyna Kowalska z KMP w Płocku

Bezpieczeństwo finansowe to tytuł drugiego rozdziału. W tej części policjanci przypominają podstawowe metody oszustw finansowych, schemat działania sprawców.

Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas zawierania umów i transakcji finansowych, jakie techniki wywierania wpływu stosują sprzedawcy, co zrobić w sytuacji, kiedy zakupiony towar lub usługa nie spełnia naszych oczekiwań. Zwracamy uwagę na prawo konsumenta do reklamacji.

dodaje asp. Kowalska

Nie zapomnieliśmy o wszystkich tych osobach, które zmagają się z różnego rodzaju problemami jak przemoc domowa, czy uzależnienia. Wyjaśniamy i podpowiadamy czym jest przemoc domowa i jakie są jej rodzaje. Poprzez szereg zadawanych pytań przez lektora, każdy słuchacz może sprawdzić czy jest osobą doznającą przemocy. Podpowiadamy gdzie szukać pomocy, które instytucje i w jakim zakresie udzielają pomocy. Przypominamy rolę policji w tym zakresie oraz informujemy o nowych uprawnieniach policjantów w sprawniejszym izolowaniu sprawców przemocy i podajemy numery telefonów oferujących pomoc i wsparcie osobom doznającym przemocy. Alkoholizm i nałogowe palenie tytoniu to kolejne tematy uwzględnione w audiobooku i tu również zebraliśmy cenne rady, wskazówki oraz numery telefonów oferujące pomoc.

dodaje

Każdy senior to również uczestnik ruchu drogowego i ze względu na zmieniające się z wiekiem zdolności psycho-fizyczne w szczególny sposób powinien uważać i zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Ostatni rozdział poświęciliśmy naszym policyjnym internetowym aplikacjom, które ułatwiają kontakt z policją. Funkcjonują z powodzeniem już od 2016 roku, pomimo to nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu i o możliwościach, które oferują. I tak aplikacja Moja Komenda jest w uproszczeniu spisem adresów i kontaktów telefonicznych wszystkich, nawet najmniejszych posterunków policji, na terenie całego kraju. Co istotne, ułatwia również kontakt z dzielnicowym. Wystarczy, że wpiszemy swój adres zamieszkania, a aplikacja wskaże dane i telefon kontaktowy dzielnicowego, z którym bezpośrednio przez aplikację można w szybki sposób połączyć się telefonicznie. Aplikacja ma wgrany gps , dzięki czemu wskaże również drogę dojazdu do jednostki policji w danej miejscowości.

opowiada asp. Kowalska

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z kolei pozwala każdemu mieszkańcowi w szybki sposób zaalarmować policjantów o tym, że coś niewłaściwego dzieje się w naszym miejscu zamieszkania. Wybierając na mapie miejsce swojego zamieszkania, mamy możliwość wybrania z listy zagrożenie, którego jesteśmy świadkami. Możemy zrobić to w sposób całkowicie anonimowy, nie jest to jednak forma złożenia zawiadomienia w sprawie. Każda informacja, która za pomocą aplikacji trafia do policjantów jest dokładnie weryfikowana i sprawdzana. Jest też sygnałem i informacją dla funkcjonariuszy jak planować służbę, gdzie kierować patrole i z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia na danym osiedlu.

Nagranie trwa ponad godzinę, można w dowolny sposób wybierać rozdziały i podrozdziały, które mamy ochotę posłuchać albo wybrać te, do których chcemy powrócić

Audioboook opracowała i przeczytała w studiu nagrań policjantka z Wydziału Prewencji płockiej komendy.

Wierzymy, że będzie to dobre narzędzie edukacyjne, które pomoże uchronić płockich seniorów przed różnego rodzaju zagrożeniami, ponieważ „świadomy senior, to bezpieczny senior”.

mówi asp. Krystyna Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *