wtorek, 5 marca 2024
Płock

Akademia Mazowiecka chce kupić szpital miejski od Płocka

Akademia Mazowiecka zgłosiła do samorządu Płocka zainteresowanie zakupem Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Propozycja związana jest z uruchomieniem na uczelni kierunku lekarskiego oraz rozwojem kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.

Zakup szpitala umożliwiłby przekształcenie placówki w szpital kliniczny. Dla mieszkańców Płocka i regionu oznacza to dostęp do nowych i specjalistycznych procedur medycznych, napływu wysoko wykwalifikowanych kadr akademickich oraz, wraz z kolejnymi rocznikami absolwentów, poprawy dostępności do opieki lekarskiej.

Uczelnia z kolei umożliwiłaby swoim studentom realizację zajęć kształtujących umiejętności praktyczne. Kształcenie studentów wiąże się z koniecznością posiadania przez uczelnie medyczne wysoko wykwalifikowanej kadry oraz odpowiedniego zaplecza, między innymi w postaci szpitali klinicznych, będących bazą naukowo-dydaktyczną dla tych uczelni. Jak pokazują doświadczenia innych podmiotów, powiązania właścicielskie szpitala z uczelnią powodują znaczący rozwój kadry dydaktycznej i medycznej, transfer wiedzy, ale też wpływają na projakościowe działania szpitali, referencyjność, ich rozwój, czy dostępność źródeł finansowania.

Należy podkreślić, że szpitale kliniczne są istotnym elementem bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, gdyż wykonują one ponad 25% usług medycznych w Polsce, w tym aż 75% usług wysokospecjalistycznych.

W związku z propozycją uczelni władze Płocka zleciły wybranemu w postępowaniu przetargowym wykonawcy przygotowanie analizy ekonomiczno-finansowej. Powinna być ona gotowa do końca marca bieżącego roku. Decyzję o sprzedaży spółki podejmie Rada Miasta Płocka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *