środa, 17 kwietnia 2024
Płock

W ciągu dwóch miesięcy ruszy Płocki Rower Miejski. Jest nowy operator

Maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy ruszy Płocki Rower Miejski. Miasto wybrało nowego operatora.

System będzie działał nieco inaczej niż w poprzednich latach. Nadal pierwsze 20 minut będzie darmowe. Jednak nie będzie stacji dokujących, bo rowery czwartej generacji ich nie potrzebują

– tłumaczy Andrzej Nowakowski prezydent Płocka.

Bezpłatnie 290 jednośladów będzie można zostawić w specjalnych strefach, a poza nimi – za opłatą. Wyznaczone będzie 29 stref. Rowery będzie można wypożyczać przez aplikację lub na numer telefonu.

Zwrócimy je dzięki komputerowi pokładowemu

– dodaje Nowakowski.

System Płockiego Roweru Miejskiego zaczął funkcjonować w 2018 roku. Trzyletnia początkowo umowa, którą z firmą Nextbike zawarł Miejski Zarząd Dróg została przedłużona o kolejne dwa lata. Ostatecznie wygasła i na początku tego roku MZD ogłosił przetarg na wybór operatora nowego systemu na kolejne trzy lata.

Wpłynęły dwie oferty. Jedną złożyła spółka NB Serwis, która zaoferowała cenę nieco ponad 6,2 tys. zł za prowadzenie jednej stacji rowerów miesięcznie. Tych ostatnich ma być 29, mają być czynne łącznie 24 miesiące (osiem miesięcy w roku przez trzy lata). Dało to ofertę na łączną kwotę ponad 4,3 mln zł.

Mniej zaoferowało konsorcjum spółek Orange Polska (lider) oraz Roovee, bo nieco ponad 4,7 tys. zł za prowadzenie stacji, co stworzyło propozycję na łączną kwotę prawie 3,3 mln zł. Tańsza oferta mieściła się w budżecie MZD, który planował wydać na prowadzenie systemu Płockiego Roweru Miejskiego przez najbliższe trzy lata 3,6 mln zł.

Czeka nas duża zmiana: rowery będą teraz w technologii 4G. Każdy z nich będzie miał w tylnej części (pod bagażnikiem) komputer pokładowy i GPS, które umożliwią wypożyczenie pojazdu. Po wcześniejszej rejestracji w systemie można będzie skorzystać z aplikacji i kodu qr lub posłużyć się numerem telefonu komórkowego, na który odbierzemy PIN do wypożyczenia roweru.

Rower w technologi 4G nie potrzebuje tzw. dokowania na stacji. Będziemy go wypożyczać i oddawać w specjalnie wyznaczonych i oznakowanych poziomą linią strefach, w których staną konwencjonalne stojaki w kształcie litery „U”. Stref (o powierzchni ok. 35-40 mkw) będzie 29, stojaków łącznie 340 (przeważnie po 12 na strefę), a do tego jeszcze 29 totemów informacyjnych.

Pozostawienie roweru poza wyznaczoną strefą będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia kary w wysokości 180 zł. Cennik nie zmienia się, nadal pierwsze 20 minut jazdy będzie za darmo, za pierwszą godzinę zapłacimy złotówkę, za dwie – 2 zł.

Strefy zostaną wyznaczone w tych samych miejscach, w których funkcjonowały stacje poprzedniego systemu Płockiego Roweru Miejskiego.

Wybór konsorcjum Orange Polska i Roovee nie oznacza automatycznie zakończenia przetargu. Odrzucony oferent ma możliwość odwołania się od decyzji komisji przetargowej, procedura może więc jeszcze potrwać.

Dodajmy, że rowerzyści korzystający wcześniej z usług firmy Nextbike mogą wystąpić o wpłacone na konto firmy środki (zgodnie z punktem XV regulaminu systemu Płockiego Roweru Miejskiego).

Umowa z nowym operatorem ma obowiązywać 3 lata. System ruszy maksymalnie w ciągu 2 miesięcy od jej podpisania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *