Kultura

Świąteczne propozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało mnóstwo atrakcji na zbliżające się święta Wielkiej Nocy, a także sam okres przedświąteczny. Wybór jest bogaty, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wystawa fotograficzna „Chodzenie za polem. Nocny obrzęd inicjacyjny” oraz film pt. „Chorągwiarze z Płaskocina”; Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11b, do 23 kwietnia 2023; w godz. 10.00 – 16.00

Agrarny, kosmogoniczny, inicjacyjny – taki charakter ma obrzęd, w którym, jako pierwsi etnografowie, wzięli udział Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

W trakcie obserwacji uczestniczącej został wykonany fotoreportaż. Nie wybrali się w tym celu do puszczy amazońskiej czy na andamański Sentinel, a na Mazowsze łowickie.

Pomimo, że „chodzenie za polem” występuje powszechnie w księżackich wsiach, mało kto o nim wie, zaś osoby, które o nim słyszały, uznają to wydarzenie za tajemnicze i hermetyczne. Dla etnografów jest to zjawisko fascynujące, gdyż odzwierciedla archetypiczne treści kultury w wyjątkowo wyraźny sposób.

Otóż mamy tu chłopców, którzy idą „za polem” w noc po raz pierwszy. Gdy przejdą całość i sprostają wymaganym zadaniom staną się członkami męskiej społeczności. Mamy tu zatem klasyczny scenariusz inicjacyjny znany wszystkim tradycyjnym kulturom świata. Ale trasa uczestników tej procesji wiedzie dokładnie wzdłuż granic pól danej wsi, niezależnie od przeszkód terenowych. Grupa zatrzymuje się przy czterech kopcach i w tym miejscu, w tych czterech symbolicznych stronach świata, odbywają się ceremonie z udziałem wody i wierzbowych witek. To wątek kosmogoniczny – odtwarzanie, odnawianie kosmosu z jego określonymi granicami. Obejście pól wynika też z agrarnej troski o zbiory – ma ono zapewnić bezpieczeństwo plonów i urodzaj.

Składająca się z 25 opisanych fotografii wystawa to wizualny zapis nocnego obrzędu punkt po punkcie. Można ją oglądać w Spichlerzu. Zapraszamy!

Rodzinne warsztaty robienia palmy – Spichlerz, Kazimierza Wielkiego 11 b; 25 i 26 marca godz. 11.00

W weekend 25 i 26 marca (sobota-niedziela) o godz. 11 zapraszamy na rodzinne warsztaty wykonywania palmy z rejonu Mazowsza Płockiego. Zajęcia poprowadzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Setropia, które od lat przygotowują na Kwietną Niedzielę tradycyjne palemki z wierzbowych witek, zielonych gałązek borówek, barwinka i bukszpanu, przystrojonych bibułowymi kwiatami. Warsztaty przypadają na tydzień przed Palmową Niedzielą, dlatego zapraszamy wraz z rodzinami do Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b. Własnoręcznie wykonane palmy zabierzecie ze sobą do domu. Zapewniamy materiały oraz fachową wiedzę pięciu reprezentantek KGW „Setropie”. Zapisy na warsztaty przyjmujemy pod nr telefonu: 24 262 25 95. Serdecznie zapraszamy. Zajęcia są darmowe.

Wielkanocne warsztaty dla przedszkolaków oraz klas 1-5 Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Terminy do uzgodnienia.

Do wspólnej zabawy podczas wielkanocnych warsztatów zapraszamy uczniów klas 1 – 5 oraz grupy przedszkolne. W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się o tradycyjnych obrzędach okresu świąt Wielkiej Nocy, a w ramach warsztatu wykonają samodzielnie wielkanocną palemkę płocką lub jajko zdobione oklejanką z elementami ludowymi. Oferta warsztatów palemki dostępna jest do Niedzieli Palmowej, nie zapewniamy materiału roślinnego do wykonania palmy, należy go zabezpieczyć we własnym zakresie. Oferta warsztatów zdobienia jajka dostępna do Wielkanocy lub do wyczerpania materiałów. Obydwa zajęcia prowadzimy bezpłatnie. Zainteresowanych udziałem w warsztatach zapraszamy do kontaktu mailowego: a.bartosiak@muzeumplock.eu.

3. Kiermasz Wielkanocny

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, 2 kwietnia, godz. 10.00 – 16.00

Skansen zaprasza na 3. KIERMASZ WIELKANOCNY. W programie:

– warsztaty wykonywania palm, pisanek, oklejanek gąbińskich i łowickich, kartek okolicznościowych oraz wyplatania koszyczków z wikliny

– stoiska ze świątecznymi ozdobami, rękodziełem ludowym i tradycyjnymi potrawami

– wiosenny kiermasz wymiany nasion

13:00 – prezentacja “O chodzeniu za polem na Mazowszu Łowickim” – Magdalena Lica-Kaczan

14:00 – koncert wielkanocny “Chodziliśmy po dyngusie” – Kapela Niwińskich i goście

Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *