wtorek, 5 marca 2024
Kultura

Kwiecień w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Kwietniowe propozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku zapowiadają się bardzo interesująco. Zaplanowano wernisaże wystaw, ale i sadzenie ziemniaków.

Wernisaż wystawy „Rekonfiguracje” 18 kwietnia, godz. 17.00 Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6, sala wystaw czasowych

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na swą kolejną wystawę czasową. W dużej sali przy ul. Kolegialnej 6 zaprezentujemy szeroki wybór prac ok. 30 polskich artystów sztuki współczesnej, wykładowców warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W muzeum podziwiać będzie można ich obrazy, grafiki, instalacje video, fotografie, filmy.

Tytuł odnosi się do ponownego reinterpretacji doświadczenia polegającej na ponownym przemyśleniu jego istoty. Jedyną cenzurą dla zachodzących zjawisk będzie tolerancja. Wstęp na wernisaż jest darmowy. Kuratorem wystawy jest profesor Włodzimierz Szymański, który na Wydziale Sztuki Mediów ASP prowadzi Pracownię Alternatywnego Obrazowania.

Spotkania z historią. Płock w czasie II wojny światowej; 20 kwietnia, godz. 17.00, Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Kolegialna 6, aula

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na kolejne „Spotkania z historią”. Odbędą się w auli MMP przy ul. Kolegialnej 6.

Wykład pt. „Schröttersburg. Eine deutsche Stadt an der Weichsel. Płock niemieckim centrum kulturalno-administracyjnym na Północnym Mazowszu w czasie II wojny światowej” wygłosi dr Elżbieta Szubska-Bieroń.

Sadzenie ziemniaków; 22 kwietnia, godz. 12.00, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

W programie:

12:00 Wykład “O istocie biologicznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej uprawy ziemniaków w Polsce” – Wojciech Marchlewski
13:30 Sadzenie starych odmian ziemniaków metodami tradycyjnymi
15:00 Degustacja dawnych potraw z ziemniaków

Na naszym poletku posadzimy ziemniaki:
– odmiany Marius z 1893 roku, co czyni ją najstarszą zachowaną do obecnych czasów odmianą ziemniaka pochodzącą z polskiej hodowli (powstała w wyniku skrzyżowania odmian Goodrich i Reichskanzler), pozyskaną z Zakładu nasiennictwa i ochrony ziemniaka Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie;

– odmiany Raudar Islenskar (starą szwedzką czerwoną) z 1720 roku i Leksands vit (białą z Leksand) z 1730 roku, które uważa się za te pierwsze, które dotarły do Szwecji i były popularne w Europie w XVIII wieku, pozyskane z NordGen.
Pomysłodawcą wydarzenia jest Wojciech Marchlewski, którego autorstwa jest również drzeworyt – ziemniak w fazie kwitnienia wykorzystany w projekcie graficznym materiałów promocyjnych. Autorką projektu graficznego jest Sylwia Pogodzińska.

Uwaga! Wykład odbędzie się w kościele i jest otwarty. Na sadzenie ziemniaków i degustację obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia wysyłamy na maila: skansen@muzeumplock.eu do 19.04.2023 (do środy). Wstęp wolny. Zapraszamy.

Wernisaż wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało; 28 kwietnia, godz. 17.00; Spichlerz, Kazimierza Wielkiego 11 b

Osadnictwo nadwiślańskie to jeden z głównych tematów badawczych działu Etnografii MMP. Jednym z jego efektów jest powstanie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Badania obejmują obszar po obu stronach Wisły pomiędzy Płockiem a Warszawą.

Wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu” skupia się na nadwiślańskich terenach położonych od Warszawy w górę rzeki. To tereny tzw. Urzecza – mikroregionu, który od niedawna na nowo odkrywa swoją tożsamość. I obecne są w niej również wątki olenderskie. Wystawa sięga w prahistorię osadnictwa, dlatego znajdziemy na niej również zabytki archeologiczne z tych terenów. W części etnograficznej zostaną zaprezentowane m.in. stroje, narzędzia (w tym ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku) . Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Potrwa do 18 września 2023. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *