Gospodarka i społeczeństwo

Na Mazowszu najwięcej złożonych wniosków o 500+

ZUS przypomina, że złożenie wniosku do końca kwietnia o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy spowoduje ciągłość wypłaty świadczenia. Do tej pory przyznano świadczenie na ponad 5,4 mln dzieci. Najwięcej wniosków złożyli rodzice z województwa mazowieckiego i śląskiego.

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

Od 1 lutego 2023 roku rodzice i opiekunowie złożyli ponad 3,3 mln wniosków, które objęły ponad 5,4 mln dzieci. Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim (ponad 520 tys.) i w województwie śląskim (ponad 382 tys.). Najmniej wniosków złożono w województwie opolskim (ponad 75 tys.) i w województwie lubuskim (90 tys.)

– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Ciągłość wypłaty świadczenia

Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Każdy prawidłowo złożony wniosek do 30 kwietnia 2023 roku sprawi, że pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca, czyli zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia.

ZUS zachęca do składania wniosków przez aplikację mZUS.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach, czyli Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną, co jest ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Zachęcam rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store

– dodaje rzecznik.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *