sobota, 18 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Wspólne szkolenie “pancerniaków” z Wesołej i mazowieckich terytorialsów 

Współdziałanie lekkiej piechoty z żołnierzami “czarnych beretów”, ubezpieczenie drogi przemarszu plutonu czołgów przez sekcje lekkiej piechoty, wystawianie ubezpieczeń, nawiązywanie łączności, te i inne zagadnienia realizowali podczas wspólnych ćwiczeń żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. 

Prawie 60 tonowy “Leopard” w towarzystwie żołnierzy lekkiej piechoty to nie jest codzienny obrazek, ale można go było obserwować w ostatnim czasie na poligonie w Wesołej. W ramach kursu podoficerskiego “Sonda” realizowanego w 6MBOT, przyszli podoficerowie mogli trenować elementy współdziałania z wojskami operacyjnymi z kolegami z 1 BPanc. Było to nowe doświadczenie zarówno dla terytorialsów, jak i “Jedynej Pancernej”.  

Jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej w razie kryzysu militarnego jest obrona i ochrona lokalnych społeczności poprzez współdziałania z Wojskami Operacyjnymi i innymi służbami. Jak pokazuję doświadczenia zza naszej wschodniej granicy, na współczesnym polu walki znajdzie się miejsce zarówno dla ciężkiego sprzętu jakim jest czołg, ale lekka piechota również świetnie sprawdza się w działaniach bojowych. Żeby w jak najlepszym stopniu wykorzystać potencjał naszych jednostek, potrzebne są wspólne szkolenia, w trakcie których wypracujemy najskuteczniejsze metody współdziałania i oddziaływania na przeciwnika – mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Takie szkolenia jak te dzisiejsze są niezwykle cenne zarówno dla terytorialsów  jak i dla naszych czołgistów. Ćwiczymy wspólne procedury, wymieniamy się doświadczeniami i wypracowujemy najlepsze rozwiązania. Osiągniecie powodzenie na współczesnym polu walki wymaga współdziałania wielu elementów i komponentów, jest to system połączony, dlatego takie szkolenia jak te dzisiejsze są niezwykle ważne i potrzebne – mówi płk Artur Kozłowski, dowódca 1.Warszawskiej Brygady Pancernej. 

„Sonda” to kurs podoficerski, skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. O zakwalifikowanie na kurs mogą starać się żołnierze OT z korpusu szeregowych, którzy są co najmniej od roku w służbie, posiadają co najmniej średnie wykształcenie, bardzo dobrą opinię służbową i zgodę przełożonych. Rekrutacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminu z wychowania fizycznego oraz sprawdzianu z wiedzy teoretycznej.  

Zwieńczeniem wysiłku ochotników będzie egzamin z wiedzy teoretycznej oraz pętla taktyczna podczas której odbędzie się sprawdzian z umiejętności praktycznych. Absolwenci kursu otrzymają stopień kaprala. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *