środa, 17 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Leki na alergię dla dzieci – co można kupić bez recepty?

Alergia, czyli nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki środowiskowe dotyczy dużej ilości dzieci i młodzieży. Wyróżnia się alergię wziewną, alergię kontaktową oraz alergię pokarmową. Objawy choroby są bardzo uciążliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dzieci chorujące na alergię są niespokojne, cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego, mają problemy ze skórą. W przypadku, gdy objawy alergii są mocno nasilone, konieczne jest leczenie u specjalisty. Jeżeli alergia nie jest silna, można stosować preparaty dostępne bez recepty.

Objawy alergii u dzieci

Objawy alergii są zróżnicowane, zależą od tego, na na co uczulone jest dziecko. W przypadku alergii wziewnej może wystąpić katar sienny, łzawienie i zaczerwienie oczu, kichanie i swędzenie nosa, zmiany skórne, świąd skóry itp. Jeżeli dziecko jest uczulone na składniki pokarmowe charakterystyczne są dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. ból brzucha, wzdęcia, biegunka. Rodzice, którzy zaobserwują u swoich pociech niepokojące objawy, powinni udać się do lekarza, aby znaleźć przyczynę dolegliwości i ustalić, co jest czynnikiem uczulającym. Objawy mogą występować sezonowo lub cały rok. Nie warto bagatelizować alergii, ponieważ nieleczona może zwiększać ryzyko wystąpienia bakteryjnego zapalenia oskrzeli oraz przyczynić się do rozwoju astmy.

Leki na alergię – co można kupić bez recepty

W aptekach dostępne są leki na alergię dla dzieci, które można kupić bez recepty. Mają na celu złagodzenie męczących objawów, zawierają substancje przeciwhistaminowe tj. lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna lub feksofenadyna. Preparaty przeciwhistaminowe dostępne są w różnych postaciach. Można kupić tabletki lub kapsułki, przeznaczone dla starszych dzieci, a także krople i syropy, idealne na najmłodszych. Objawy skórne można łagodzić preparaty do stosowania miejscowego np. maści, kremy, żele czy balsamy do ciała. W celu zmniejszenia kataru i problemów z oczami można stosować krople, aerozole lub spraye. Bardzo ważne, aby tabletki na alergię stosować zgodnie z zaleceniami, a dawkę dopasować do wieku dziecka. Niektóre środki mogą powodować senność i znużenie, dlatego należy obserwować dziecko.

Objawy alergii u dzieci są męczące, utrudniają naukę i zabawę, ale można je skutecznie zmniejszyć lub usunąć. Warto wypróbować dostępne leki na alergię dla dzieci i przekonać się, czy są skuteczne.

One thought on “Leki na alergię dla dzieci – co można kupić bez recepty?

  • Ja nie jestem fanką faszerowania dzieci lekami. U nas alergia na kurz męczy, w domu mamy irobota, wietrzymy i czesto zmieniamy pościel. Jakoś dajemy radę

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *