sobota, 20 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Pora kupić nowe okulary?

Okulary to nie tylko sposób na to, by lepiej widzieć. Mogą odgrywać także inne role – kreować nasz wizerunek, być dodatkiem stylistycznym i modowym, a także odgrywać funkcje ochronne. Jeśli zastawiacie się nad wymianą okularów albo planujecie kupno swojej pierwszej pary, to możecie być zainteresowani naszym artykułem.

Okulary dla lepszego widzenia

Podstawowym i pierwotnym przeznaczeniem okularów jest poprawa widzenia. Od wieków stosowane są w tym celu i – pomijając rodzaj i jakość używanych materiałów – ich budowa wiele się przez ten czas nie zmieniła. Okulary korekcyjne pełnią swoją funkcję dzięki odpowiednio dobranym soczewkom. To, z czego są wykonane (szkło, plastik, poliwęglan) ma drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest dopasowanie do indywidualnych potrzeb oka. Stąd też stanowczo zalecamy, aby okulary kupować wyłącznie w miejscach, które się w takim asortymencie specjalizują. Są to tzw. pomoce optyczne, mające status wyrobów medycznych, więc ich dobór powinno się powierzyć specjalistom. Kupowanie okularów bez recepty, dopasowywanych (nomen omen) „na oko” w marketach czy na bazarach może prowadzić do pogłębienia się wady wzroku i powodować skutki uboczne, jak zawroty czy ból głowy. Recepta, wypisana przez specjalistę, określa dokładnie parametry szkieł okularowych, ale stylistyka samych oprawek pozostaje w gestii kupującego.

Okulary dla atrakcyjnego wyglądu

Dobrze dobrane oprawki mogą znacząco poprawić nasz wygląd zewnętrzny. Odwrotnie – źle dobrane sprawiają, że twarz może wydać się mniej atrakcyjna. Kluczem do wyboru odpowiednich oprawek jest rzecz jasna nasz gust, nie musimy kierować się opiniami osób trzecich. Jednak to one nas najczęściej oglądają, warto wziąć więc sobie porady stylistów do serca. Najprostsze i najpopularniejsze z nich skupiają się na tym, że okulary powinny harmonizować z twarzą, ale jednocześnie stać do niej w opozycji. Oznacza to, że osoby o łagodnych rysach twarzy powinny sięgać po oprawki o ostrej formie i odwrotnie. Tak więc przy twarzy kwadratowej sugeruje się owalne oprawki, dla buzi okrągłej propozycją są wąskie okulary prostokątne, a twarz podłużną skraca się szerokimi oprawkami typu oversize. W przypadku twarzy w kształcie serca (https://www.wokularach.pl/blog/najlepsze-okulary-do-twarzy-w-ksztalcie-serca-3-propozycje) rozsądne wydaje się odwrócenie uwagi od wyrazistego czoła, stosując oprawki wąziutkie czy transparentne. Możliwości doboru jest rzecz jasna więcej i dobrze robić to na konkretnych modelach. W tym celu można posiłkować się tzw. Wirtualną Przymierzalnią, czyli opcją proponowaną przez sklep wOkularach.pl.

Okulary dla zdrowia oczu

Okulary dają lepsze widzenie i atrakcyjny wygląd, ale dzięki nim możemy także dbać o nasze oczy. W jaki sposób? Obecnie większość z nas spędza (za) dużo czasu przed ekranami. Komputery w pracy, telefony dla rozrywki, ponownie komputery i konsole do grania, telewizory dla seriali i filmów… Nieraz większość czasu w ciągu dnia jest w jakiś sposób powiązana z ekranami. Te zaś emitują tzw. światło niebieskie, które jest męczące dla oczu i dla organizmu. Dlatego mocno wskazane jest wyposażenie kupowanych szkieł okularowych w tzw. filtry światła niebieskiego, które blokują jego dopływ do oczu. Dotyczy to zresztą nie tylko połączenia z okularami korekcyjnymi. Zaleca się wręcz, żeby osoby bez wad wzroku, ale pracujące przed ekranami, używały w pracy okularów do komputera.

Innym sposobem na dbanie o oczy jest noszenie okularów na słońce. Zwróćmy przy tym uwagę, że nie chodzi o ich noszenie wyłącznie w lecie, bo duże nasłonecznienie może pojawić się o każdej porze roku. Promieniowanie UV ma szkodliwy wpływ na wrażliwą tkankę oka, może powodować przyspieszenie rozwijania się chorób oczu. Dodatkowo przyspiesza proces fotostarzenia się skóry, która wokół oczu jest cienka i delikatna. Ekspozycja na słońce może skutkować pojawianiem się tzw. kurzych łapek, które wiele osób uznaje za mało estetyczne. Często zwłaszcza okulary damskie przeciwsłoneczne są na tyle zabudowane, by zasłaniać nie tylko oczy, ale również znaczną część góry twarzy. Jednak zakup takich okularów musi być przemyślany – koniecznie należy sprawdzić, czy są one wyposażone w filtry UV. Jeśli nie (a jest to częste w tanich okularach), to ich noszenie może być wręcz szkodliwe. Specyficzna budowa oka sprawia, że pod wpływem przyciemnienia źrenice otwierają się szerzej, więc w takim przypadku napływa do nich więcej promieniowania UV, niż gdybyśmy wcale nie nosili okularów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *