niedziela, 10 grudnia 2023
Gospodarka i społeczeństwo

Podróbki warte miliony. KAS przejęła ponad 3,5 tys. szt. podrobionej biżuterii

Ponad 3,5 tys. szt. podrobionej biżuterii z zastrzeżonymi znakami towarowymi przejęła mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Nielegalny towar był sprzedawany w Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej. Szacunkowe straty właścicieli podrobionych znaków towarowych to ponad 4,2 mln zł.

Podrobiona biżuteria

Biżuteria oznaczona zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych firm, była w jednym z boksów handlowych oraz magazynie spółki, do której należał skontrolowany boks. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3,5 tys. szt./par biżuterii, m.in. łańcuszki, bransoletki, kolczyki, opaski i spinki do włosów. W charakterze świadków przesłuchano dwie Polki. Wartość kosztowności, gdyby były oryginalne, wyniosłaby ponad 4,2 mln zł.

Przedstawiciel kancelarii prawnej, reprezentującej właścicieli znaków towarowych, potwierdził, że biżuteria została nielegalnie opatrzona zastrzeżonymi znakami towarowymi. Złożył wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa.

Do 5 lat pozbawienia wolności za sprzedaż podróbek

Handel towarami z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Towar został zabezpieczony i znajduje się w magazynie depozytowym Legionowie. Postępowanie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie.

KAS walczy z podrobionymi towarami

Kontrole prowadzone na terenie Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej są wymierzone w nieuczciwych sprzedawców towarów, z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi. Wiele z tych towarów nie spełnia żadnych norm bezpieczeństwa. Produkowane są bez kontroli jakości i nadzoru, mogą zawierać w składzie substancje chemiczne zagrażające zdrowiu.

Niska cena to często nie tylko niska jakość i naruszenie prawa własności intelektualnej, ale przede wszystkim zagrożenie, przed którym KAS chroni konsumentów.

KAS edukuje i przestrzega dzieci przed podróbkami

Funkcjonariusze i pracownicy KAS opowiadają o ochronie praw własności intelektualnej i zagrożeniach związanych z kupowaniem podrobionych i pirackich towarów, podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz okolicznościowych pikników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *