Kultura

Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki

Na tegoroczną Noc Muzeów zapraszamy od godziny 16.30 do 23.00 (wstęp bezpłatny). Na ten wyjątkowy wieczór PGS przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką. Będzie można zwiedzać z przewodnikiem wystawę malarstwa i rysunku „Karol Wieczorek. Tańcz poczwaro… wedle mojego głośnego krzyku”, obejrzeć niezwykłe i intrygujące postacie torreadorów, matadorów i pikadorów wykreowanych przez Pabla Picassa, wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych, a także w innych atrakcjach oddziałujących na wyobraźnię. Będzie magicznie, radośnie i twórczo.

O godzinie 16.30 zostanie uruchomiona w namiocie na dziedzińcu Galerii BYCZA DRUKARNIA. W tej oryginalnej pracowni graficznej odbywać się będą rodzinne warsztaty plastyczne. Ich uczestnicy poznają trzy techniki graficzne: monotypię (technikę druku płaskiego, wyróżniającą się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki), kolografię (technikę druku wypukłego, która polega na wykonaniu kolażu z różnych struktur: sznurek, firanki, kawałki tektury, papier ścierny czy taśma klejąca, który w całości będzie tworzył matrycę gotową do odbijania grafiki) i tektoryt (technikę mieszaną, w której na jednej matrycy pojawiają się obszary ryte, drapane i wyklejone). Goście BYCZEJ DRUKARNI własnoręcznie wykonają grafiki, których motywem przewodnim będzie byk. Po stworzeniu graficznych kompozycji matryce zostaną pokryte farbą i przy pomocy prasy odbite, np. na papierze. Delikatne linie, niedoskonale doskonałe odwzorowanie matrycy i możliwość zabawy kompozycją staną się dla twórców prac powodem do radości i dumy.

Od godziny 17.00 w Galerii Kreski będzie można premierowo oglądać wystawę 22 oryginalnych litografii Pablo Picassa z cyklu „Toros Y Toreros” (Byki i torreadorzy), w ydanych w Paryżu w 1961 roku przez Fernanda Mourlot w jego słynnej drukarni litograficznej. Picasso przedstawił na nich kolejne etapy corridy. Prace powstały w okresie 1957-1959 r. i obejmują okres, w którym artysta oglądał pokazy walk z bykami Luisa Miguela Dominguina, m.in. na arenach Nimes, Arles i Frejus. Oprócz walczących torreadorów cykl zawiera także liczne przedstawienia drugiej, 46 lat młodszej od Picassa żony – Jacquline. Pablo Ruiz Picasso (1881-1973) był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem oraz poetą, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Dał początek kubizmowi. Zasłynął jako autor tak głośnych dzieł jak: „Guernica”, „Płacząca kobieta” i powstałego w 1907 roku obrazu „Panny z Avignon”.

Ponadto, o godz. 18.00 i 20.00 Galeria zaprosi do zwiedzania wystawy malarstwa i rysunku „Karol Wieczorek. Tańcz poczwaro… wedle mojego głośnego krzyku” z historyczką sztuki Irmą Koziną, która przybliży problematykę przedstawionych prac i zachęci do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *