W weekend Noc Muzeów – atrakcje w Muzeum Mazowieckim w Płocku

W sobotnią noc, 13 maja Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do wszystkich swoich siedzib. Atrakcji nie zabraknie, szykuje się Noc Muzeów.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wieczór pełen atrakcji we wszystkich swych siedzibach i oddziałach. Gwarantuje niezwykłą atmosferę i niezapomniane wrażenia. Wstęp jest darmowy – wszędzie.

Ważna informacja – Muzeum zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco! Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 13 maja w godz. 17.00 – 21.00 zgłosić się do konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Fotograf zrobi Wam zdjęcie, potem wszystkie zostaną ocenione i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 poznamy wyniki. Są cenne nagrody! Autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają bony do Empiku o wartości 300 zł!

– Kamienica secesyjna przy Tumskiej 8, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście o godz. 23.15

Znajdziecie tu nasze wspaniałe wystawy – „Secesja” z nowymi salami z malarstwem i rzeźbą Bolesława Biegasa oraz Salą Galicyjską oraz historyczną wystawę „X wieków Płocka”. Na patio kamienicy wypatrujcie tancerzy. Będziemy podziwiać tańce z epoki w ich wykonaniu. Odważni będą mogli także zawirować w walcu! Pokazy i nauka walca na patio Tumskiej 8 o godzinie 18:00, 19:00, 20:30 i 21:30.

– Kamienica art déco przy ul. Kolegialnej 6; godz. 17.00 – 24.00; ostatnie wejście o godz. 23.15

Przy Kolegialnej 6 czeka na Was jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926. Na patio kamienicy także spotkacie tancerzy. Przy Kolegialnej 6 tańczymy wspólnie lindy hop! Pokazy i warsztaty tego tańca odbędą się o godz. 20:00 i 21:00.

Dodatkowo w małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 obejrzeć będzie można wystawę archeologiczną ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Biskupinie „Na skraju tęczy pod smoczą strażą” prezentującą niezwykle cenne trzy skarby z końca epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.

W auli obok sali wystawowej prezentować będziemy film „Z otchłani pradziejów” w reżyserii Zdzisława Cozaca. Zapraszamy o godz. 18.00 i 20.30.

– Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście 23.15

Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na wystawę „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…” przygotowaną przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. W Spichlerzu czekać będą na Was dwie wystawy stałe – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu” z piękną „Wielką falą w Kanagawie” (w oryginale!).

– Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7, godz. 17.00 – 24.00, ostatnie wejście 23.15

W dawnej bożnicy będzie można obejrzeć wystawę „Blum/Cieśniewski. A jednak życie” izraelskiej malarki i graficzki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego.

– Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, godz. 14.00 – 20.00, ostatnie wejście godz. 19.15

Skansen to pamiątka po osadnictwie przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec na terenach północnego Mazowsza od XVII do połowy XIX wieku. Czeka tam na Was wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, szkoła, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. W Noc Muzeów skansen zaprasza na regionalne warsztaty taneczne.

– Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie przy ul. Rynek 1, godz. 15.00 – 22.00, ostatnie wejście godz. 21.15.

Placówka zbiera i dokumentuje zabytki związane z żeglugą, handlem i obyczajami ludzi zamieszkującej tereny Środkowej Wisły oraz obszar dawnej ziemi wyszogrodzkiej. Poza działami: archeologii, etnografii, wielokulturowości i wojen światowych można zobaczyć dział ilustrujący florę i faunę tego odcinka rzeki.
W Noc Muzeów o godz. 18 odbędzie się tam spotkanie podsumowujące poszukiwania mogiły powstańczej z roku 1863.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *