sobota, 18 maja 2024
ORLEN S.A.Powiat Płocki

Olefiny III i pracujący tam obcokrajowcy tematem spotkania w Starostwie Powiatowym

Przez kilka najbliższych miesięcy, a może i lat, Ziemia Płocka będzie gościła obcokrajowców z Azji i Bliskiego Wschodu. Wiąże się to z budową kompleksu Olefin III, największej inwestycji petrochemicznej w Europie w ciągu ostatnich 20 lat.

Kilka tysięcy obywateli przede wszystkim krajów azjatyckich zostało zatrudnionych przez wykonawcę kompleksu. Specjalnie dla nich powstało miasteczko pracownicze w sąsiedztwie inwestycji. Kwaterunek znajdzie tam do 6 tys. ludzi. Pozostali będą mieszkać w gminach ościennych, o znalezienie im schronienia dbają podwykonawcy. Prace przy budowie Olefin planowo mają się zakończyć w 2025 roku, niewykluczone jednak, że potrwają dłużej.

Od kilku miesięcy w Płocku i na terenie powiatu płockiego można spotkać przybyszy z Azji. W wielu mieszkańcach tak duża liczba obcokrajowców wzbudza niepokój, pojawiają się pytania o bezpieczeństwo i różnice kulturowe. Właśnie m.in. po to zostało zwołane posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Odbyło się ono w piątek, 12 maja, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku.

To wyjątkowo ważna inwestycja dla nas wszystkich, nie tylko powiatu płockiego. Ważne jest tu solidarne i roztropne podejście wszystkich zaangażowanych w to zadanie. Sztaby organizujemy systematycznie, by na bieżąco rozmawiać o całym zadaniu i jego wpływie na mieszkańców. Rozmawiamy o obawach, ewentualnych rozwiązaniach. Chcemy szybko reagować –

mówi Sylwester Ziemkiewicz starosta płocki

O powstającej inwestycji, wspominając choćby o niedawnym, bardzo spektakularnym transporcie największego elementu Olefin III, który waży ponad 850 ton i mierzy blisko 100 metrów długości mówił Jakub Zgorzelski, dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas. Zapowiedział, że dźwigi na nabrzeżu będą do końca czerwca, a wszystkie te najbardziej spektakularne montaże potrwają do 5 lipca. W tej chwili przy kompleksie pracuje ponad 1000 ludzi plus około pół tysiąca osób z „nadzoru i sił inżynieryjnych”.

Na przełomie lipca i sierpnia spodziewamy się ok. 3 tysięcy pracowników na budowie. Maksymalnie przy budowie Olefin III ma pracować nawet 10 tys. osób, taka kulminacja spodziewana jest na początku przyszłego roku.

mówił Zgorzelski

Dyrektor Biura Intensyfikacji Produkcji Olefin w PKN Orlen Damian Olewnik podziękował samorządom za wyrozumiałość. Zapewnił, że PKN Orlen nie stoi z boku, tylko stara się przede wszystkim wspierać mieszkańców i ułatwiać im życie. Dodał, że powstający kompleks oparty będzie na najnowszych technologiach, nie będzie emitować szkodliwych substancji, pojawi się jedynie nowa pochodnia. Jeśli chodzi o pracowników z Azji i Bliskiego Wschodu, koncern jest w stałym kontakcie z samorządami i Policją, aby zwrócić uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa i mieć sytuację pod kontrolą.

Niestety, największą krzywdę robią fake newsy. Social media mocno krzywdzą, pojawiają się dziwne komentarze i niestety to nakręca się wzajemnie. Wiele osób podłapuje nieprawdziwe informacje i są one niestety dalej rozpowszechniane. To powoduje dużo niepotrzebnego zamieszania, ale przede wszystkim strachu wśród ludzi. Dokładamy wszelkich starań, by zabezpieczyć obydwie strony i mieszkańców poszczególnych miejscowości, ale i przybyłych do nas pracowników. Współpracujemy ze wszystkimi służbami, wspieramy je. Dołożymy wszelkich starań, by było bezpiecznie.

zapewnia Olewnik

Przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej potwierdzili, że są gotowi do wszelkich działań, są w nieustannym kontakcie z PKN i samorządami, jest spokojnie i bezpiecznie.

W związku z całą inwestycją nie ma większej liczby zgłoszeń. Jest bezpiecznie. Realizujemy zadania o plan przedsięwzięć w związku z budową Olefin III. Jesteśmy gotowi do działań, ściśle współpracujemy zarówno z wykonawcą, jak i poszczególnymi samorządami na terenie powiatu

mówił nadkom. Robert Nolbert z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku

Samorządowcy gminni podkreślili, że podgrzewanie atmosfery jest złym rozwiązaniem, chociaż obawy wśród mieszkańców są zrozumiałe. W Koszelówce w gm. Łąck mieszka przykładowo 180 osób, a w tej chwili w jednym z tamtejszych ośrodków zakwaterowanych jest 350 obcokrajowców, maksymalnie ma być ich nawet 600. Liczby te mogą robić wrażenie, dlatego też Wójt m.in. poprosił Policję o wzmożone patrole zwłaszcza w miesiącach, kiedy z wypoczynku w Koszelówce korzystają tysiące turystów.

2 thoughts on “Olefiny III i pracujący tam obcokrajowcy tematem spotkania w Starostwie Powiatowym

  • po kiego wała zapraszacie do komentowania, jak każdy komentarz przekracza pojemność państwa pieluch. Jak strach nie pozwala publikować komentarzy to po prostu warto zlikwidować tą możliwość i spokojnie posiedzieć na sedesie

    Odpowiedz
  • Nie mam zbyt dużo przeciw zatrudnianiu azjatów, czy kogokolwiek innego, lecz istnieje tu problem chociażby statystyczny, i policja z tym “statystycznym bandytą” przy pomocy translantorów raczej sobie nie poradzi.. Też pamiętam grzmoty p. prezesa jak 7 tys. uchodźców miało zarazić całą Polskę chorobami u nas nie do pokonania, a tu nagle skoncentrowanie 10tys. owych nosicieli tych patogenów na obszarze wielokrotnie mniejszym, za cudownym dotknięciem cudotwórcy Obajtka, przestało zupełnie nam zagrażać.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *