Płock

Chciała pomóc wnukowi, straciła pieniądze

Mieszkanka Płocka straciła 40 000 złotych myśląc, że pomaga swojemu wnukowi. Kobieta przekazała gotówkę nieznajomemu mężczyźnie, aby jej wnuczek uniknął kary za spowodowanie wypadku drogowego. Dopiero po kilkunastu dniach dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa. Kolejny raz przypominamy – policjanci i prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy przez członków rodziny.

Do 83-letniej mieszkanki Płocka, na telefon stacjonarny zadzwoniła nieznana kobieta, przedstawiając się jako synowa. Poinformowała, że wnuk spowodował wypadek drogowy, potrącił kobietę w ciąży, która straciła dziecko. Żeby uniknąć zatrzymania wnuka, kobieta ma przekazać pieniądze. Pokrzywdzona posiadała w domu gotówkę, umówiła się na jej przekazanie w wyznaczonym miejscu. Podała również numer swojego telefonu komórkowego, na który następnie dzwonili sprawcy. Na miejscu czekał na nią mężczyzna, który przedstawił się jako mecenas. Kobieta przekazała mu pieniądze w kwocie 40 000 zł. Pokrzywdzona do 15 maja była przekonana, że pomogła wnuczkowi, który rzeczywiście miał wypadek. Dopiero kiedy odwiedziła ją synowa, dowiedziała się, że nie było żadnego wypadku i padła ofiarą oszustwa.

opowiada sierż. szt. Monika Jakubowska rzecznik prasowy KMP w Płocku

Pamiętaj, aby nie przekazywać obcym pieniędzy oraz nie przelewać pieniędzy na podane i nieznane konta. Jeśli ktoś informuje o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy się rozłączyć, a następnie zadzwonić do rodziny i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

Pamiętaj! Policjanci i prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy przez członków rodziny.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję. Rozłącz się i ponownie wybierz numer alarmowy 112

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *