środa, 17 kwietnia 2024
Powiat Płocki

Będą nowe miejsca opieki dla dzieci do lat 3

Ponad 777,5 mln zł dofinansowania, ponad 373,6 mln zł na utworzenie oraz ponad 403,9 mln zł na funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dzięki tym środkom zostanie utworzonych 13 422 miejsc opieki w województwie mazowieckim. Nowe miejsca powstaną również w Płocku oraz na terenie powiatu płockiego.

Program Maluch+ to inwestycje w budowę nowych żłobków, zwiększanie liczby miejsc w żłobkach bądź też utrzymywanie już istniejących miejsc w sposób gwarantujący środki finansowe ze strony rządu. To bardzo istotny program o znaczeniu fundamentalnym, ponieważ w zakresie tej polityki inwestycyjnej, jeżeli chodzi o infrastrukturę żłobkową, w całej Polsce mamy do czynienia z ogromnymi problemami i dość dużą zapaścią. Co najistotniejsze w tych 777, 5 milionach, rekordowej kwocie zaplanowanej na województwo mazowieckie, dokonano ogromnego wysiłku i zmapowano tzw. „białe plamy”. Są nimi gminy, w których nie ma żadnego żłobka, ani publicznego, ani prywatnego. Ta ogromna praca, która została wykonana, jak i zebranie doświadczeń ze strony samorządów doprowadziło do tego, że przy tym naborze do programu Maluch+ udało się namówić włodarzy aż w 53 gminach do akcesji do tego programu i do ściągnięcia środków finansowych po to, aby te białe plamy likwidować 

– podkreślił podczas konferencji Tobiasz Bocheński, Wojewoda Mazowiecki.

Nowa edycja programu Maluch+

Na nową edycję programu Maluch+ Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 5,5 mld zł ze środków europejskich oraz środków krajowych. Sam program ma charakter wieloletni, przewidziany jest na lata 2022–2029. Dzięki dofinansowaniu powstanie w całym kraju prawie 90 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Zostanie zmniejszona liczba „białych plam”, a więc zaczną działać instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w gminach, w których obecnie nie działają żadne instytucje opieki nad maluchami.

Nowe miejsca opieki powstaną w Płocku, ale i na terenie powiatu płockiego. Środki z programu Maluch+ otrzymały gmina Bodzanów, Bulkowo, Łąck, Mała Wieś, Radzanowo, Stara Biała i Staroźreby oraz miasto i gmina Drobin i miasto i gmina Gąbin.

Nowe miejsca opieki dla dzieci do 3 roku życia

Celem programu jest, aby w każdej gminie funkcjonował przynajmniej jeden żłobek lub klub dziecięcy przeznaczony dla dzieci do 3 roku życia. W ramach środków z FERS mogą zostać także utworzone miejsca u dziennego opiekuna. Samorządy na utworzenie jednego miejsca otrzymają nawet 35 862 zł, a pozostałe podmioty – 12 410 zł. Zostanie przyznane również dofinansowanie do funkcjonowania utworzonych miejsc przez 36 miesięcy. Kwota miesięcznego dofinansowania na funkcjonowanie jednego miejsca to ok. 836 zł.

Realizacja programu w latach 2016–2021

Od 2016 roku powstało w całym kraju ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 roku było niespełna 3 tys. placówek, które oferowany zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Dziś w całym kraju funkcjonuje ok. 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest ok. 230 tys. miejsc opieki nad maluchami. Dzisiaj średnio co trzecie dziecko w Polsce w wieku do 3 lat objęte jest opieką żłobkową. W 2015 roku taką opieką objęte było zaledwie co dziewiąte dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *