niedziela, 21 kwietnia 2024
Płock

Uroczystość Bożego Ciała w Płocku

W czwartek, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem. Jest to święto nakazane, w którym katolicy mają obowiązek uczestnictwa we Mszy św. W Płocku centralne uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej. W tym roku zmieniona została trasa procesji.

Procesję z Najświętszym Sakramentem poprzedzi Msza św. w bazylice katedralnej płockiej o godz. 11.00, z przewodniczeniem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. Następnie około godz. 12.00 z katedry na ulice Płocka wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

W tym roku procesja przejdzie inną niż poprzednio trasą: z katedry do Odwachu (pierwszy ołtarz), przez ulicę Tumską (drugi ołtarz), ulicę Kolegialną (trzeci ołtarz), do kościoła parafii pw. św. Jana Chrzciciela (czwarty ołtarz).

Przy trzech pierwszych ołtarzach rozważania wygłosi ks. kan. dr Tomasz Brzeziński (rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, od 1 lipca br. proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku). Przy ołtarzu przy parafii „Janowej” homilię wygłosi biskup płocki Szymon Stułkowski.

Na zakończenie tej uroczystości w kościele parafii pw. św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie Msza św. dla wiernych, którzy wcześniej w niej nie uczestniczyli.

Do udziału w centralnej procesji Bożego Ciała zaproszeni są wszyscy płocczanie, a zwłaszcza wierni staromiejskich parafii: katedralnej pw. św. Zygmunta, św. Maksymiliana Kolbego („Górki”), św. Bartłomieja (farna), św. Jana Chrzciciela.

Ponadto biskup płocki Szymon Stułkowski wydał dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 9 czerwca br. (po uroczystości Bożego Ciała). Jednocześnie Pasterz Kościoła płockiego zachęcił do „zastąpienia obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *