sobota, 18 maja 2024
Płock

Młodzież mówi “TAK” edukacji klimatycznej

Chociaż rok szkolny już się kończy, młodzi aktywiści i aktywistki wychodzą na ulicę, żądając rzetelnej edukacji klimatycznej.

Według Konstytucji RP każdy obywatel ma prawo do nauki, władze państwa zaś mają obowiązek zapewnić wszystkim możliwość do równej i powszechnej edukacji. A jednak w szkołach unika się wszelkich tematów z klimatem związanych. Nie uczymy się ani o OZE, ani o skutkach zmiany klimatu, ani o tym jak ważna dla naszego ekosystemu jest bioróżnorodność. To musi się zmienić. Bez edukacji klimatycznej, nie możemy mówić o pełnym wykształceniu

– mówi Kal Stanik, wrocławski aktywista Młodzieżowego strajku Klimatycznego.

W przeddzień zakończenia roku szkolnego, 22 czerwca młodzież z Wrocławia i innych polskich miast wyjdzie na ulice, postulując wprowadzenie edukacji klimatycznej do szkół. Aktywiści i aktywistki przekonują, że edukacja klimatyczna jest pierwszym krokiem w stronę powstrzymania katastrofy klimatycznej.

Kryzys klimatyczny jest najważniejszym problemem naszych czasów. Już teraz jest on związany z wieloma kryzysami, jak drożyzna czy wojna w Ukrainie. Z każdym rokiem te powiązania będą coraz wyraźniejsze. Susze i powodzie, tornada, migracje, braki wody. To jest nasza przyszłość. Tak będzie wyglądać nasze życie, jeśli nic nie zrobimy. Jak możemy uważać się osoby dobrze wykształcone, obeznane w świecie jeśli nie wiemy niemal nic o tym, co będzie przesądzać o naszym życiu? To jest najbardziej elementarna wiedza

– skomentowała Weronika Witek, aktywistka z wrocławskiej grupy lokalnej Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Pomysły na edukację klimatyczną są już gotowe – zostały przygotowane przez Okrągły Stół Dla Edukacji Klimatycznej. Przyszły rząd powinien stworzyć grupę ekspercką, która zajmie się ich wdrażaniem, tak byśmy we wrześniu 2025 roku mogli przyjść do szkół, w których dowiemy się o naszej przyszłości.

– mówi aktywista ruchu Seth Marszalski.

Protestować będzie również młodzież w Płocku. 22 czerwca o godzinie 11:00 na Starym Rynku w Płocku zacznie się protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którego żądaniem jest wprowadzenie edukacji klimatycznej w polskim systemie edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *