PłockZdrowie

Szczepienia dla nastolatków przeciw HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada za zachorowania na różne nowotwory m.in. raka szyjki macicy, jamy ustnej i gardła. Skuteczną metodą ochrony jest szczepienie. Od dekady 12-letnie dziewczynki z Płocka mogły skorzystać z takich darmowych szczepień, finansowanych z budżetu miasta. 1 czerwca szczepienie przeciw HPV zostało wpisane do polskiego kalendarza szczepień i jest bezpłatne dla 12- i 13-letnich dziewczynek i chłopców.

Płocki samorząd prowadzi różne projekty prozdrowotne skierowane do mieszkańców. W 2013 roku – w trosce o zdrowie i spokojną przyszłość młodych płocczanek – zdecydowano o uruchomieniu programu szczepień przeciw HPV. Przez te lata sfinansowano blisko 5 tys. dawek szczepionki za 741 tys. zł. Udało się uodpornić 1898 dwunastoletnich dziewczynek (przyjęły dwie dawki szczepionki).

1 czerwca 2023 roku zostały wprowadzone powszechne bezpłatne szczepienia przeciw HPV w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Obejmą zarówno nastoletnie dziewczynki, jak i chłopców. W związku z tym płocki samorząd zakończył realizację swojego projektu. Dziewczynki, które zostały już zaszczepione pierwszą dawką z miejskiego programu, mogą przyjąć drugą dawkę w tych samych punktach POZ.

W tym roku z krajowego programu szczepień skorzystają dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. W kolejnych latach będą to zawsze dziewczęta i chłopcy w wieku 12 i 13 lat (do ukończenia 14. roku życia). Większość zachorowań na raka szyjki macicy spowodowana jest zakażeniem HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego prowadzi również do innych nowotworów, m.in. głowy (jamy ustnej, gardła, krtani, migdałków, języka). Dlatego warto zdecydować się na szczepienie przeciw HPV. Jest ono najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed rozpoczęciem pierwszych kontaktów seksualnych, ponieważ głównie wirus przenosi się drogą płciową. A zaszczepienie dziewczynek i chłopców przerywa łańcuch zakażenia – przestają być nosicielami tego groźnego wirusa.

Rodzice mogą już zapisywać swoje dzieci na wizytę w dwudziestu trzech przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w Płocku. Zrobią to przez infolinię 989, która działa 7 dni w tygodniu w godz. 7:00-20:00 lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Dostępne są dwie szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9, które podaje się w dwóch dawkach, a odstęp między nimi powinien wynosić od 6 do 12 miesięcy.

Mapa punktów szczepień dostępna jest pod adresem:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV

Więcej informacji o HPV i szczepieniach na stronie:https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *