Kultura

W sobotę Święto Jana

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na dwa wydarzenia. To święto Jana oraz spotkania z historią.

Historia Święta Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku będziemy obchodzić je po raz czternasty. Stałym punktem wydarzenia jest nabożeństwo ekumeniczne, które zostanie odprawione przez księży z parafii ewangelicko-augsburskich: w Płocku – Szymona Czembora i w Żyrardowie – Halinę Radacz oraz księży z parafii rzymskokatolickich: w Zycku – Jacka Warzechę i w Słubicach – Romana Batorskiego. Kazanie w tym roku wygłosi pierwsza, w historii kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, kobieta ksiądz proboszcz – Halina Radacz. Przed nabożeństwem usłyszymy pieśni paraliturgiczne w wykonaniu przedstawicielek chóru pieśni karpackich Widymo z Sanoka. A w czasie nabożeństwa m.in. pieśni w wykonaniu Chóru z Grzybowskiej Arki. W programie tegorocznego Święta Jana będziemy mogli obejrzeć również spektakl „Ptasie wesele”, który poprowadzi Teatrzyk Słuchaj Uchem oraz grupa dziewcząt z Domu na szlaku w Załuskowie.

Z krótkimi programami artystycznymi wystąpią też zespoły dziecięce i młodzieżowe ze Szkół Podstawowych w Świniarach, Borkach i Kamieniu. Wśród licznych atrakcji będzie kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz warsztaty wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania zapachowych kadzideł i woreczków, tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych i materiałowych zabawek recyklingowych oraz łowickiego haftu koralikowego i płaskiego. Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę.

Na zakończenie odbędzie się koncert i zabawa taneczna prowadzona przez Kapelę Prusinowskich i Piotra Piszczatowskiego. Miłośników tańca zaprosimy do chodzonego, kujawiaka, oberka, polki, klapoka, wiwata, powolniaka, kontro oraz tańców z różnych regionów Polski. Zabrzmią tradycyjne instrumenty tj.: skrzypce, basy, bębenek obręczowy, baraban, harmonia trzyrzędowa, cymbały. Miłośnicy śpiewu będą mieli szansę usłyszeć, a może i włączyć się w śpiew, pieśni świętojańskie, ballady i legendy z towarzyszeniem liry korbowej i innych instrumentów, w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich.

Program 14. Święta Jana – 24 czerwca, godz. 12 – 19, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

  • 12:00-19:00 Kiermasz i warsztaty (do godz. 18:00)
  • 14:00 Ptasie wesele – Teatrzyk Słuchaj Uchem
  • 15:00 Nabożeństwo ekumeniczne
  • 16:30 Występy lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych
  • 17:00 Koncert i zabawa taneczna – Kapela Prusinowskich, Piotr Piszczatowski
  • 18:30 Puszczanie wianków
  • Wstęp wolny, zapraszamy!

29 czerwca, godz. 17, aula Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kolegialna 6 – Spotkania z historią. Władysław Herman. Władca bez korny

Jakim władcą był Władysław I Herman, za którego panowania w latach 1079 – 1102 Płock pełnił funkcję stolicy ówczesnej Polski? Czy był on księciem słabym, uzależnionym od palatyna Sieciecha? A może jednak wbrew powszechnym stereotypom był on władcą, który w zaistniałej sytuacji politycznej starał się postępować mądrze i dyplomatycznie ? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć podczas kolejnego Spotkania z historią prof. UAM dr hab. Andrzej Krawiec, autor książki „Król bez korony. Władysław I Herman książę Polski”. Serdecznie zapraszamy 29 czerwca o godzinie 17.00 do auli przy ulicy Kolegialnej 6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *