sobota, 18 maja 2024
Płock

Bez promili na wakacje. Płock był pierwszy

Czy zimny prysznic lub mocna kawa wystarczą, aby szybko pozbyć się alkoholu z organizmu po imprezie? Jak alkohol działa na zmysły i postrzeganie otoczenia? Jakie są konsekwencje prowadzenia pojazdów po jego spożyciu. Tego i wielu innych przydatnych informacji, można dowiedzieć się dzięki programowi szkoleń dla młodych kierowców „Autosobriety – ruszaj bez promili”. Płock jako pierwsze polskie miasto rozpoczął wdrażanie tego programu w ubiegłym roku. Teraz „Autosobriety” chce objąć swoim zasięgiem kolejne polskie miasta.

Wystarczy jedna godzina
Właśnie tyle trwa szkolenie Autosobriety w formie online. Ta godzina może wystarczyć, aby ocalić życie i bezpiecznie wrócić z wakacji. W ubiegłym roku w naszym kraju wydarzyło się niemal 2,3 tys. wypadków drogowych po alkoholu, w których śmierć poniosło 268 osób (Dane: Raport Wypadki Drogowe 2022 – Komendy Głównej Policji). To o 268 za dużo.

Kierowcy, szczególnie mniej doświadczeni, mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia, które pomoże im doskonalić umiejętności bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. CIFAL Płock – pierwszy w Europie afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR w programie „Autosobriety” edukuje na temat zagrożeń jakie niesie za sobą jazda po alkoholu. To temat niezwykle aktualny w wakacyjne miesiące – statystyki Komendy Głównej Policji nie pozostawiają złudzeń, że to właśnie latem dochodzi do największej liczby wypadków na drogach.

Wakacje to czas wzmożonego ruchu. Przy dobrej widoczności i sprzyjających warunkach atmosferycznych kierowcy pozwalają sobie na szybszą jazdę myśląc, że mają więcej czasu na reakcję. Niestety śmielej też wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu, a czasami nawet są nieświadomi swojej nietrzeźwości – na przykład rano po imprezie. W 2022 r. policja zatrzymała prawie 100 tys. nietrzeźwych kierowców, a miesiąc sierpień był pod tym względem rekordowy. Poprawę bezpieczeństwa na drogach jak i zmniejszenie liczby nietrzeźwych kierowców stawia sobie za cel globalny program „Autosobriety”.

Płock inicjatorem zmian w Polsce
W Polsce koordynacją wdrożenia „Autosobriety” zajmuje się, działający w strukturach Urzędu Miasta Płock, ośrodek CIFAL. To jeden z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR – Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń.

Ryzykowne zachowania mogą skończyć się nie tylko konfiskatą prawa jazdy czy wysokimi grzywnami, ale przede wszystkim utratą zdrowia, a nawet życia. Mimo wprowadzania coraz surowszych kar każdego roku kontroli trzeźwości nie przechodzą dziesiątki tysięcy kierowców. Najwięcej takich przypadków rejestrowanych jest w weekendy i poniedziałki, w okresie czerwiec-sierpień. To jasny sygnał, że wielu kierowców rusza w trasę w przekonaniu, że ich organizm poradził sobie ze skutkami zakrapianych spotkań. Edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu jest więc kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego prowadzimy program szkolenia „Autosobriety – ruszaj bez promili” adresowany głównie do młodych kierowców. Chcemy też, by program „Autosobriety” uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców w całej Polsce

– tłumaczy Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce.

Latem dochodzi do wielu wypadków, można powiedzieć, że wakacje i okres letni to sto najbardziej niebezpiecznych dni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Szczególnie tragiczne są te powodowane przez nietrzeźwych kierowców, a można im przecież w 100% zapobiec. Młodym i niedoświadczonym kierowcom może czasem brakować zdolności obiektywnej oceny sytuacji na drodze, mogą mieć braki w wyszkoleniu czy natrafić na niekorzystne warunki drogowe – to jeszcze można zrozumieć. Ale nie ma powodu ani żadnej wymówki, aby prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Dlatego tak ważna jest edukacja i prewencja. Programy takie jak „Autosobriety” są potrzebne – przypominają, że wszyscy możemy być częścią rozwiązania problemu nietrzeźwych kierowców

– dodaje Kuba Bielak, współzałożyciel i zarządzający Akademią Kuźnia Kierowców

„Autosobriety” może wiele zmienić
“Autosobriety” to szkolenie mające na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, skierowane przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców. Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt. Za jego realizację odpowiada ośrodek CIFAL Płock – jeden z 25 międzynarodowych centrów szkoleniowych z oficjalną afiliacją UNITAR.

Szkolenie składa się z czterech modułów. Można je zrealizować bezpośrednio na stronie UNITAR lub platformie e-learningowej EdApp. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.

źródło: UMP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *