Zdrowie

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. Mogą z nich skorzystać zarówno dziewczynki jak i chłopcy z rocznika 2010 i 2011. Szczepienia realizuje Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej „Na Winiarach”.

By zaszczepić się w POZ „Na Winiarach” nie trzeba być pacjentem przychodni. Nie ma tu bowiem rejonizacji, to rodzic wybiera placówkę, w której podana będzie iniekcja niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza POZ. Kwalifikację do szczepienia przeprowadza lekarz, ale dziecku w momencie wizyty towarzyszyć musi opiekun prawny

mówi Jolanta Górecka, Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku ds. Pielęgniarstwa.

Termin szczepienia jest indywidualnie dopasowywany dla każdego chętnego, a zapisać się można telefonicznie w godzinach pracy poradni – 7:15-18.00, pod numerem 24 364 63 00 lub 24 364 63 01, albo osobiście, w budynku POZ przy ul. Medycznej 22. W ramach programu dostępne są dwie szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Niezależnie od tego, którą szczepionką rodzic zdecyduje się zaszczepić dziecko, schemat podania jest dwudawkowy, a odstęp między szczepieniami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw HPV? Bo wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych przenoszona głównie drogą płciową. Wirus jednak może przenieść się także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną, krwią, podczas porodu, ale także podczas codziennych czynności tj. wizyta na basenie lub fryzjera czy kosmetyczki. Wirus może być przyczyną nowotworów: raka szyjki macicy, pochwy, odbytu czy prącia. Szczepienia przeciw HPV realizowane są w 125 krajach na świecie, po 10 latach stosowania ich efektywność w przypadku redukcji infekcji wirusem HPV, czy zmniejszenia zachorowalności na brodawki narządów płciowych, oceniono na 90%. Szczepienia finansuje Ministerstwo Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *