sobota, 18 maja 2024
Zdrowie

Nadciąga Avi – czeka nas fala upałów

Najbliższe dni upłyną pod znakiem wyżu Avi. Jak zapowiadają synoptycy, oznacza to wysoką temperaturę. W cieniu może być nawet 35 stopni C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tylko Skandynawia i Wyspy Brytyjskiej pozostaną pod wpływem niżów. Pozostała część starego kontynentu, w tym Polska, znajdzie się w zasięgu wyżu, który idzie do nas z centralnej Austrii. Jak podaje serwis twojapogoda.pl, wyż zmierza do nas z Alp i przyniesie wyjątkowo upalne powietrze. Pogoda na weekend zdecydowanie będzie dawała się we znaki niemal wszystkim, a w szczególności osobom starszym.

W weekend zachmurzenie będzie małe. Temperatura będzie wahać się w okolicach 24 st. C na północy, a pozostała część Polski może liczyć na temperatury w okolicach 26 st. C do nawet 30 st. w cieniu. Mapy pogodowe także nie pozostawiają złudzeń. Na zachodzie Polski, w niedzielę, w najcieplejszym momencie dnia możemy się spodziewać nawet od 30 do 33 stopni C w cieniu. Lokalnie temperatura może osiągnąć nawet od 34 do 35 stopni.

Jak radzić sobie z upałami? Jest kilka podstawowych zasad, by przetrwać trudne chwile.

Pij dużo wody – picie wystarczającej ilości wody jest kluczowe w czasie upałów. Należy unikać napojów alkoholowych i słodzonych napojów gazowanych, ponieważ mogą one prowadzić do odwodnienia.

Noś odpowiednie ubrania – wybierz luźne, lekkie ubrania, wykonane z przewiewnych materiałów, takich jak bawełna lub len. Unikaj ciężkich, ciemnych ubrań, które mogą przyciągać słońce i zatrzymywać ciepło.

Korzystaj z ochrony przeciwsłonecznej – warto stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze ochrony, kapelusz czy chusta na głowie pomogą chronić skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Unikaj ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach – jeśli nie musisz nie wychodź z domu. Szczególnie zalecane jest unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce w godzinach od 10:00 do 16:00, kiedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze. Warto poszukać cienia i chronić się przed bezpośrednim działaniem słońca.

Ochładzaj ciało – klimatyzacja lub chłodne kąpiele to dobry sposób, aby obniżyć temperaturę ciała.

Ogranicz wysiłek fizyczny – w czasie upałów warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza na zewnątrz. Jeśli musisz wykonywać jakąś pracę, staraj się robić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy temperatura jest niższa.

Dbaj o starsze osoby i dzieci – osoby starsze i małe dzieci są bardziej podatne na skutki upałów. Upewnij się, że mają odpowiednią ochronę przed upałem i regularnie sprawdzaj ich stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *