wtorek, 21 maja 2024
Powiat Płocki

Kłopoty z wodą, gminy apelują o racjonalne korzystanie

Jak co roku ten sam problem – mało wody. Nie pomagają modernizacje Stacji Uzdatniania Wody, bo tej po prostu zaczyna brakować. Kolejne gminy apelują o rozważne korzystanie z wody.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gąbinie w związku z występującym brakiem opadów, suszą i pilną potrzebą uzupełnienia zbiorników wody podjął decyzję o ograniczeniu dostaw wody. Ograniczenie dotyczy wodociągu Gąbin zasilającego również Okolusz, Grabie Polskie, Nowe Grabie, Ludwików, Koszelew. Ograniczenie występować będzie w godzinach od 15:30 do 19:00.

Apel do mieszkańców wystosowały także władze miasta i gminy Drobin. W komunikacie czytamy: Burmistrz Miasta i Gminy Drobin (…) apeluje, by mieszkańcy korzystali z wody tylko i wyłącznie do celów socjalno-bytowych ograniczając jej użytkowanie do podlewania trawników, ogródków i mycia samochodów.”

Z suszą musimy zmagać się kolejny rok. To duży problem także dla rolników z terenu powiatu płockiego. O rozwiązania systemowe apeluje Starosta Płocki.

Od wielu dni rozmawiam z rolnikami. Nie ukrywają oni bezradności oraz niezadowolenia z kolejnego tak suchego sezonu. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż rządowe działania wspierające rolnictwo powinny być już dawno opracowane i przedstawione rolnikom.

mówi Sylwester Ziemkieiwcz Starosta Płocki

Faktem jest, że do dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada planu pomocowego dla polskich rolników. Dezorientacja polskiej wsi wynika również stąd, iż dotychczas stosowano co rok inne metody ewidencji strat. W efekcie znów mamy sytuację, w której nikt nic nie wie, a na tym wszystkim najbardziej cierpią rolnicy. W imieniu Powiatu Płockiego wystosowałem pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, apelując o wypracowanie rozwiązań systemowych oraz o przyspieszenie i uproszczenie procedur w zakresie szacowania szkód w uprawach rolnych, spowodowanych klęską suszy

– dodaje Starosta Płocki.

Z apelem do mieszkańców zwrócił się także wójt gminy Brudzeń Duży.  

Apelujemy o ograniczenie poboru wody do celów innych niż socjalno–bytowe (napełnianie  basenów, opryskiwaczy rolniczych, podlewanie  ogródków i trawników ). Przypominamy, że hydranty zainstalowane na sieci wodociągowej służą  tylko i wyłącznie do celów przeciwpożarowych i płukania wodociągu, do innych celów nie mogą być używane.

czytamy w komunikacie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *