sobota, 18 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Żyje tak, by zawsze być gotowym…

Blisko 170 mieszkańców południowego Mazowsza, złożyło 16 lipca przysięgę Ojczyźnie, zobowiązując się już do końca życia krwi własnej, ani życia nie szczędzić w jej obronie. To ogromny honor, ale i wielka odpowiedzialność.

Lipcowy nabór ochotników do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej był największym w tym roku, a najliczniejszą grupę stanowili uczniowie i studenci, którzy czas wakacji postanowili wykorzystać na wstąpienie w szeregi wojska polskiego.  

Dla Brygady to ważny nabór nie tylko z powodu rekordowej liczby uczestników. 1 lipca – w dniu wcielenia – minęła 6 rocznica powołania do życia 6MBOT. 

Tak duże zainteresowanie w jubileuszowym roku pokazuje, że mimo upływu czasu i już sześciu lat funkcjonowania Brygady, cały czas wśród nas są patrioci, którzy w naszych szeregach chcą służyć ojczyźnie. To cieszy 

– mówi płk Bubak.

Zanim stanęli do przysięgi 

Kandydaci na żołnierzy od 1 lipca uczestniczyli w szkoleniu podstawowym, podczas którego nabywali umiejętności i zdobywali wiedzę niezbędną do dalszej służby. Po tygodniu do uczestników “Szesnastki” dołączyli rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, a podczas ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego odświeżali nabytą dotychczas wiedzę. Sprawdzeniem poziomu zdobytej wiedzy wszystkich uczestników szkolenia, była pętla taktyczna. Żołnierze zmierzyli się z takimi zadaniami jak: rozkładanie broni na czas, strzelaniem, zieloną taktyką, pierwszą pomocą przedmedyczną czy ewakuacją rannego z pola walki. Wykazać musieli się również znajomością regulaminów.  

Nie licząc zysków i strat 

Uroczystą przysięgę wojskową złożyło blisko 170 osób. Średnia wieku nowych kandydatów to 22 lata. Wśród osób wypowiadających słowa roty przysięgi byli m.in. instruktor nauki jazdy, dyrektor szkoły, nauczyciele, płetwonurek, judoka, trener personalny, uczniowie i studenci. Rodzina i wojsko, to dwie przeplatające się strefy. W szeregach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, coraz częściej widoczna jest ta tendencja. Nie zabrakło jej również w niedzielę – dłoń do ślubowania uniosły dwie matki, a tuż obok zrobili to ich synowie.

Dołącz do nas!  

“Wakacje z WOT” dobiegają końca, jednak w tym roku 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej ma w planach jeszcze jedno szkolenie, które zacznie się 18 listopada.  

Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z naszym rekrutrem – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ Wniosek o powołanie możesz złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *